Kocáb zkritizoval primátorku Chomutova za romský happening

Praha - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb kritizuje chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS) za její reakci na shromáždění Romů, kteří v Chomutově 3. května demonstrovali proti extremismu a neonacismu. Akci se pokusilo narušit asi 80 pravicových radikálů. Primátorka podle Kocába místo očekávaného odsouzení neonacistů vytkla Romům nedostatky při organizaci shromáždění s tím, že další mítinky město nepovolí. Chomutovská radnice prý naopak nezvládla zajistit ochranu pokojnému shromáždění - primátorka navíc stále hraje nečistou hru, tvrdí Kocáb.

Kocáb se chomutovského mítinku zúčastnil. „Policie, která viditelně s příchodem neonacistů nepočítala, udělala pořádek až po delší době. O plánu narušit pietu přitom předem informovaly neonacistické servery,“ uvedl.

Postoj Řápkové Kocáb odmítl. Podle něj je odpovědností primátorky, aby zajistila bezpečnost řádně ohlášené a povolené demonstrace. „Přesvědčil jsem se o mimořádně odpovědném přístupu primátora (Jana) Kubaty při nepokojích v Ústí nad Labem a nechápu, proč paní Řápková obdobnou odpovědností nedisponuje. Jestliže situaci podcenila a nezvládla, je na místě omluva pořadatelům demonstrace, a ne útok na článek 19 Listiny základních práv a svobod, který garantuje svobodu shromažďování,“ doplnil.

Podpořil snahu romských sdružení a organizací zabývajících se ochranou lidských práv o prošetření selhání města a policie. „Tato iniciativa vznikla den po střetech v Chomutově a zmíněná sdružení od začátku komunikují jak s vládou, tak s magistrátem města. Budu vývoj vyšetřování sledovat,“ dodal Kocáb.

Kocáb nekritizuje primátorku Řápkovou poprvé. Nelíbil se mu ani postup města, když začalo v polovině února zabavovat dlužníkům prostřednictvím exekutora peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi.