Svátek mají všechny matky

Praha - Dnes mají svátek všechny matky, děti se jim květinou či dárkem mohou odvděčit za jejich péči. Svátek matek každoročně připadá na druhou květnovou neděli. Vedle synů a dcer se na něj připravují především květináři. Svátek matek se poprvé slavil v USA na začátku 20. století. Podle některých zdrojů ale má své kořeny již ve starověkém Řecku či v anglické tradici oslav Mateřské neděle ze 16. století. V Československu se tradice oslav tohoto dne započala díky dceři prvního československého prezidenta Alici Masarykové v období první republiky, po druhé světové válce ale Svátek matek nahradil Mezinárodní den žen (MDŽ). Výjimečně byl připomenut v roce 1968, obnoven byl ale až v roce 1990.

Svátek matek se slaví v řadě zemí světa, ovšem často v jinou dobu. Zatímco Argentina na matky pamatuje až druhou říjnovou neděli, již v březnu je oslavují Egypt a Maroko. V Polsku mají matky svůj svátek 26. května, ve Francii a Švédsku pak poslední neděli v květnu. Druhou neděli v květnu matkám věnují například i Austrálie, Belgie, Brazílie, Čína, Dánsko, Německo, Finsko, Řecko, Itálie, Japonsko, Kanada, Rakousko či Turecko. Svůj svátek ale mají i tatínci, kalendář na ně pamatuje vždy třetí neděli v červnu.

V posledních letech se několikrát objevil návrh, aby byl Svátek matek v Česku zapsán na seznam významných dnů a naopak z něj vypadl MDŽ. Zatímco Svátek matek má podle odpůrců MDŽ v demokratických zemích dlouhou tradici, březnový MDŽ je spjat s komunistickým režimem.

S tím nesouhlasí zástupkyně českých ženských organizací. Míní, že druhá květnová neděle by měla připomínat nezastupitelnou roli matek, osmý březnový den, tedy MDŽ, zase boj za rovnoprávnost žen. Podle aktivistek je v kalendáři místo pro oba ženské svátky. Myslí si to i prodejci květin. Shodují se na tom, že Den matek je mnohem populárnější než MDŽ či valentýnský svátek zamilovaných.