Skoro polovina lidí souhlasí s pádem Topolánkovy vlády

Praha - S vyslovením nedůvěry vládě Mirka Topolánka (ODS) souhlasí téměř polovina lidí, opačný názor zastávají zhruba dvě pětiny. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Asi polovina dotázaných si myslí, že vyslovení nedůvěry vládě nepříznivě ovlivní pozici Česka jako země předsedající EU. Dvě třetiny dotázaných se také vyslovily pro vypsání předčasných voleb. Průzkumu se zúčastnilo přes tisíc respondentů.

Nejvýraznější souhlas s pádem vlády vyjádřili přívrženci opozice, kladně se vyjádřilo osm z deseti dotázaných. Největší podíl záporných postojů byl mezi voliči ODS, kde dosáhl 86 procent, u příznivců KDU-ČSL pak činil 67 procent, ze sympatizantů zelených odmítla pád vlády jen polovina dotázaných.   

Jako důvody, proč souhlasí s pádem vlády, lidé nejčastěji uváděli celkové negativní hodnocení její činnosti a nedostatek sociálního cítění; hlavním důvodem nesouhlasu s vyslovením nedůvěry bylo české předsednictví EU.

V činnosti Topolánkovy vlády účastníci průzkumu nejlépe hodnotili zahraniční politiku, kde podíl kladných odpovědí dosáhl 37 procent, nejhůře bylo hodnoceno působení na domácí politické scéně, kde negativní odpovědi činily 54 procent. Více než čtvrtina dotázaných práci vlády nehodnotila ani dobře, ani špatně. Na otázku, jak se bude vyvíjet situace po pádu vlády, asi třetina lidí odpověděla, že se zhorší.   

V názorech na vliv vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu na pozici Česka jako země předsedající EU jednoznačně převládl názor, že tento vliv bude nepříznivý. Zastává jej 55 procent lidí, čtyři procenta mají opačný názor a více než třetina dotázaných se domnívá, že vyslovení nedůvěry na pozici ČR nebude mít žádný vliv.

Logo českého předsednictví EU
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24