Lešanskými luhy se dnes proháněly tanky

Týnec nad Sázavou - V Lešanech u Týnce nad Sázavou si dnes přišli na své fanoušci vojenské techniky. Místní vojenské technické muzeum a historický ústav zde pořádaly v pořadí už sedmý Tankový den. Návštěvníky v Lešanech čekal téměř kompletní průřez vojenskou technikou zemí Varšavské smlouvy i NATO. Letošní ročník zacílil na období studené války. Pořadatelé zaznamenali historicky největší návštěvnost. Podle zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Roberta Speychala si do areálu v Lešanech našlo cestu 40 000 až 45 000 lidí.

V Lešanech se představila technika z dob studené války, a to východní i západní výroby. Veřejnost byla seznámena také se třemi nově darovanými tanky z Řecka, které pocházejí ze západní strany studenoválečné fronty 60. let. Lešanská sbírka se tak rozroste o dva americké padesátitunové tanky M-48 a M-60 a o něco lehčí západoněmecký Leopard 1. Jednání o jejich získání probíhala zhruba čtyři roky. „Jsou to vyřazené tanky z výzbroje řecké armády. Díky dobrým česko-řeckým vztahům jsme je muzeu darovali,“ uvedl řecký vojenský atašé v ČR Athanasios Kalogiannis.

Veřejnou premiéru před českými diváky měl v Lešanech také kolový transportér Pandur. První ze 107 pandurů dostane česká armáda koncem září. Do konce roku jich budou mít vojáci sedmnáct.

Video Vstup Lenky Drmotové
video

Vstup Lenky Drmotové

Vstup Lenky Drmotové

2807 7:50

Reportáž Karla Rožánka

Diváci se mohli těšit z bojových ukázek

Na programu Tankového dne byly i konkrétní bojové ukázky, které se ale netýkají studené války. Jedna byla ze žhavé současnosti - jedná se o akci na Středním východě a o ukázku k 65. výročí Slovenského národního povstání, vylíčil zajímavosti sobotního programu Robert Speychal z Vojenského historického ústavu AČR.

Sbírka těžkých tanků druhé poloviny 20. století čítá na deset kusů z období let 1945 až 1970 a v závěrečné ukázce se v aréně bude pohybovat téměř 500 tun oceli. Nejtěžší tank přehlídky je šedesátitunový kolos – izraelský těžký tank Merkava z roku 1971. Jedná se o největší tank, který vojenský ústav v muzeu schraňuje. Zahraniční tanky pak budou porovnány s jejich československými konkurenty, uvedl Richard Burian z Vojenského historického ústavu Praha.

Tank se stal jedním ze symbolů studené války. Armády Varšavské smlouvy i Severoatlantické aliance jich měly ve své výzbroji desetitisíce. Obě strany se předháněly v jejich vývoji. „Tank byl zásadní typ zbraně, který měl být použit během prvních úderů války na evropských bojištích,“ připomněl ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek. Východní i západní blok dodávaly zbraně včetně tanků svým spojencům. Ty pak proti sobě stály v konfliktech, jako byla Korea, Vietnam a opakovaně také Blízký východ. V Lešanech se nachází zhruba 570 exponátů těchto strojů. Před pěti lety se rozhodlo, že expozici v Lešanech by měla vyvážit výstava západních tanků.

/*json*/{"map":{"lat":49.8822474604,"lng":14.5431518555,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.844181995535,"lng":14.52392578125,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Západoněmecký tank Leopard 1
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24