Šnábl už arbitráže řešit nebude, Janota přijal jeho rezignaci

Praha - Radek Šnábl odejde z postu ředitele mezinárodněprávního odboru ministerstva financí. Šéf rezortu Eduard Janota dnes přijal jeho rezignaci a sám dočasně převezme jeho pravomoci. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Šnábl, který měl na ministerstvu na starosti řešení arbitráží vůči ČR, byl letos v dubnu pravomocně odsouzen za daňový podvod ke dvouletému podmíněnému trestu a vysoké pokutě.

Šnábl bude podle Jakoba s ministerstvem dál spolupracovat na řešení některých mezinárodních sporů. „Přestože zaměstnanci ministerstva nemají konkurenční doložku, Šnábl se zavázal, že nebude pracovat proti ministerstvu, tedy u firem, které se státem vedly spory. Velmi si toho ceníme, protože víme, že by byl u nich velmi žádanou osobou,“ podotkl mluvčí ministerstva.

„Nelpím na svém postu, hlavně se chci očistit ve vlastní kauze, jsem nevinný,“ řekl Šnábl Hospodářským novinám. Už v dubnu, kdy trest dostal, nabídl svoji rezignaci tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Ten ji však nepřijal s tím, že byl pro stát díky vítězství ve sporech zcela nepostradatelný.

Video Komentář Lenky Zlámalové
video

Komentář Lenky Zlámalové

Na případ upozornila Mladá fronta Dnes (MfD) na konci minulého týdne. Podle deníku byl Šnábl v roce 1999 jako podnikatel členem skupiny, jež si nechala neoprávněně vrátit daň z přidané hodnoty. Tři podnikatelé, mezi které Šnábl tehdy patřil, vykázali fiktivní vývoz hracích automatů do Arménie. Pak požádali stát o vrácení daně z přidané hodnoty a získali 5,5 milionu korun. Druhý pokus, kdy chtěli přes sedm milionů korun, jim už nevyšel.

Šnábla přivedl na ministerstvo financí Jiří Rusnok, který si ho vybral jako poradce, a jako poradce ho poté vzal i na ministerstvo průmyslu a obchodu. O jeho „obchodování“ s automaty prý nic netušil. Na ministerstvo financí se pak Šnábl vrátil nejprve jako poradce Vlastimila Tlustého a pak Miroslava Kalouska. Mezinárodněprávní odbor řídí od května 2007.