Kvůli předvolebnímu spotu Národní strany obvinila policie jednoho člověka

Praha – Kvůli převolebním spotům Národní strany pro Českou televizi a Český rozhlas obvinila policie jednoho člověka. Tomu hrozí za tresný čin hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod šest měsíců až tři roky vězení.

Televizní spot jednou odvysílala Česká televize, poté jej z vysílání stáhla a vedení televize podalo trestní oznámení. V klipu se objevilo slovní spojení konečné řešení otázky cikánské a střídaly se v něm záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty.   

Kromě televize podal trestní oznámení na neznámého pachatele i Český rozhlas, tomu vadily kromě spotů Národní strany i klipy Dělnické strany. Vedení rozhlasu se rozhodlo nevysílat některé volební spoty obou stran den poté, co stejný krok učinila ČT. Obě strany dodaly Českému rozhlasu tři varianty spotů. U dvou klipů od každé strany ale vedení ČRo dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohly být porušeny zákony.   

Národní strana zveřejnila rozhlasové klipy na svém webu. „Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobré ráno, sousede,“ říká zřejmě herec Václav Vydra v ukázce, kterou obsahoval jeden ze spotů s názvem „Oni“.   

Národní strana již dříve sdělila, že chce kvůli rozhodnutím ČT a ČRo po skončení voleb do Evropského parlamentu podat soudu návrh na jejich zneplatnění a stížnost k příslušným institucím EU.