Ústavní soudci uznali Melčákovu stížnost, volby v říjnu nebudou

Brno – Ústavní soud uznal stížnost nezařazeného poslance Miloše Melčáka na zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Předčasné volby tedy v termínu 9. a 10. října, na kdy je vyhlásil prezident Václav Klaus, nebudou. Zřejmě nejvíce pravděpodobným termínem pro jejich konání je listopad. Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) má okamžitou platnost. Jedná se o naprosto průlomový a precedentní krok, neboť Ústavní soud poprvé v historii zrušil ústavní zákon. Portál ČT24 celé jednání sledoval v on-line reportáži.

Ústavní soudci řešili základní otázku, zda lze, nebo nelze aplikovat čl. 9 o nezměnitelné podstatě právního státu i vůči ústavnímu zákonu, tedy jestli mohou zrušit ústavní zákon v případě, že suspenduje, a nikoli mění či doplňuje, ústavu. Dospěli k závěru, že jejich povinností je ústavu chránit a její suspendaci nepřipustit. „ÚS má kompetenci přezkoumávat i akty označené jako ústavní zákony z hlediska jejich souladu s podstatnými náležitostmi demokratického a právního státu; jinak by totiž byla ochrana ústavnosti iluzorní, neboť ústavním zákonem by bylo možno učinit cokoliv,“ uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Podle názoru soudu navíc není parlamentem schválený zákon o zkrácení volebního období sněmovny zákonem ústavním, byť se tak označuje, a proto není ani podstatné, zda ho schválila ústavní většina zákonodárců či nikoli. „Obsahem nejde o zákon, nýbrž o individuální konkrétní rozhodnutí přijaté ve formě ústavního zákona,“ uvedl Langášek. Zrušená norma nesplňovala zásadu obecnosti - týkala se jen konkrétního subjektu, tedy Poslanecké sněmovny, v konkrétní situaci. Navíc působí zpětně, což je nepřípustné.

Celé vyjádření Ústavního soudu je k dispozici na jeho webových stránkách.

  • (1) Ústava může být doplňována či měněna pouze ústavními zákony.
  • (2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.
  • (3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

Plénum Ústavního soudu České republiky už jednou o podobném návrhu rozhodlo, a to o návrhu skupiny 41 poslancůna zrušení zákona č. 198/1993 Sb. o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu. I tehdy soud upozornil, že výklad a použití právních norem podřizuje jejich obsahově materiálnímu smyslu, podmiňuje právo respektováním základních konstitutivních hodnot demokratické společnosti a těmito hodnotami také užití právních norem měří.

„Ústava České republiky není založena na hodnotové neutralitě, není jen pouhým vymezením institucí a procesů, ale včleňuje do svého textu i určité regulativní ideje vyjadřující základní nedotknutelné hodnoty demokratické společnosti. Ústava akceptuje a respektuje princip legality jako součást celkové koncepce právního státu, neváže však pozitivní právo jen na formální legalitu, ale výklad a použití právních norem podřizuje jejich obsahově materiálnímu smyslu, podmiňuje právo respektováním základních konstitutivních hodnot demokratické společnosti a těmito hodnotami také užití právních norem měří. To znamená i při kontinuitě se “starým právem„ hodnotovou diskontinuitu se “starým režimem„. Toto pojetí ústavního státu odmítá formálněracionální legitimitu režimu a formální právní stát. Ať jsou zákony státu jakékoliv, ve státě, který se označuje za demokratický a proklamuje princip svrchovanosti lidu, nemůže být žádný jiný režim legitimní než režim demokratický.“

Zaorálek a Sobotka se snažili zákon obhájit 

Jednání začalo zpravodajskou zprávou, v níž soudce zpravodaj Pavel Holländer shrnul dosavadní průběh řízení. Právní zástupce Miloše Melčáka Jan Kalvoda necítil potřebu stížnost nijak doplnit. Zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu  Lubomír Zaorálek a Přemysl Sobotka přednesli před soudem stanoviska obou komor parlamentu. Místopředseda sněmovny Zaorálek doplnil ve svém vystoupení písemné stanovisko Poslanecké sněmovny, které Ústavnímu soudu poslal předseda sněmovny Miloslav Vlček. Ten se měl původně jednání také účastnit, nicméně svůj dnešní program zrušil kvůli náhle zdravotní indispozici.

Poté všichni účastníci řízení přednesli své závěrečné řeči. Po přerušení jednání poslanec Miloš Melčák novinářům řekl: „Ústavní soud je velmi ctěná instituce a jsem přesvědčen, že si nenechá vzít právo chránit ústavnost a demokracii v naší zemi.“ Předseda ÚS Pavel Rychetský po přednesení všech  závěrečných řečí přerušil jednání do 16:00, kdy soud vynesl rozhodnutí. Portál ČT24 celé jednání sledoval v on-line reportáži.

Podle analytičky ČT Martiny Lustigové parlament situaci značně podcenil, když vyslal na jednání Ústavního soudu dva neprávníky. Byť se například Zaorálek prezentuje poměrně dobře, choval se u soudu jako politik a ústavní soudce musel i popudit některými výroky - například, že když se kácí les, létají třísky. V souvislosti s ústavou to znělo spíše cynicky. Za to se na Zaorálka hned po jednání soudu začala snášet kritika jak od vedení sněmovny, tak například ze strany ODS. Sám Miloš Melčák rozhodnutí soudu komentovat nechtěl, omezil se pouze na vyjádření, že je rád, že máme kvalitní Ústavní soud.

„Řešení politické krize, které sněmovna zvolila, a to já pokládám za velmi zásadní, ze všech těch nabízených řešení to bylo řešení nejšetrnější, nejméně překvapivé, nejméně zasahující do práv a zájmů jiných osob a orgánů, nejméně nákladné, nejméně ohrožující stabilitu České republiky.“

„My jsme nehledali ten postup jako něco, protože se nám ta ústava zdála být málo vhodná, aly my jsme hledali východisko ze situace, kdy nám ho ústava nenabídla.“

„Ten zákon, který jsme přijali, je prostě platný a já si za tím stojím.“

Dnešní jednání bylo jedno z nejsledovanějších rozhodování Ústavního soudu v posledních letech, neboť na jeho nálezu závisí termín předčasných voleb. Ústavní soudci zasáhli do příprav voleb už tím, že odložili vykonatelnost rozhodnutí, jímž prezident Václav Klaus vyhlásil volby na 9. a 10. října. Poté přerušili projednávání Melčákovy stížnosti proti zkrácení volebního období a začali se zabývat výhradně zákonem, jehož zrušení Melčák ve stížnosti také navrhl.

„Rozpuštění sněmovny je až následkem empirické nemožnosti této povinnosti dostát, a ne apriorní neochoty se dohodnout. Jak je snadné říci: Naše programy nejsou slučitelné a rozdáme si to v nových volbách.“

„Navrhovaný ústavní zákon není ústavní zákonem, protože ústavu nemění ani nedoplňuje, není součástí českého ústavního pořádku, protože ústavní pořádek není archiv jednorázových politických omylů.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 2 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 2 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 3 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 12 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...