Miloslav Vlk (na www.kardinal.cz):
"Na této záležitosti se ukazuje charakter některých poslanců, vedených osobními zájmy a sobectvím. Obecné dobro a prospěch společnosti jsou pro mnohé neznámou věcí. A tyto skutečnosti se znovu ukázaly při současné parlamentní krizi. Naprostá neúcta k zákonům a právnímu řádu, osobní charakter jednotlivých poslanců, jejich sobectví, v němž sledují jen osobní zájmy, a zájem veřejnosti, k jehož hájení byli zvoleni, je jim naprosto cizí. Dokud byly porušovány zákony i mravní normy vůči církvi, tak to nikomu nevadilo, ale když najednou vyhřezne tato prohnilost do veřejného zájmu, všechny taková věc rozruší … Ale pokud nepřijmeme jako společné normy základní hodnoty a respekt k zákonům a právu, pak nebude nic vyřešeno a čekají nás další skandály. Nekompetentním a nezodpovědným shozením vlády jsme si udělali v Evropě velkou ostudu. A nyní ostuda další … Bude pro Evropu takovýto stát věrohodným partnerem?
Doufám, že se i z této krize voliči poučí a budou se při volbách dívat také na morální stránku kandidátů, a nikoliv jen na jejich mnohdy nesmyslné, naivní a ničím nepodložené sliby …"
Kardinál Vlk uvedl, že chování některých poslanců je vedeno osobními zájmy a sobectvím. „Tyto skutečnosti se znovu ukázaly při současné parlamentní krizi - naprostá neúcta k zákonům a právnímu řádu, osobní charakter jednotlivých poslanců, jejich sobectví, v němž sledují jen osobní zájmy. Zájem veřejnosti, k jehož hájení byli zvoleni, je jim naprosto cizí,“ napsal kardinál Vlk.
Článek s názvem „K ústavní krizi“ napsal kardinál už minulý pátek 11. září - den po rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil jednorázový zákon, jímž chtěli poslanci umožnit rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Ve stejný den sněmovna přijala změnu ústavy a trvale do ní přidala novou možnost, jak rozpustit sněmovnu. V úterý ale ČSSD, která pro úpravu ústavy v pátek hlasovala, změnila názor a odmítla rozhodovat o rozpuštění sněmovny.
Kardinál zopakoval výtky vůči politikům hlavně z ČSSD, které se týkají nedořešeného majetkového vyrovnání státu s církvemi. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se sice podařilo dotáhnout dohody na odškodnění ve výši 83 miliard korun pro církev se splátkovým kalendářem na 60 let, sněmovna ji ale hlasy KSČM, ČSSD a bývalého člena ODS Vlastimila Tlustého zablokovala.