Praha vypsala soutěž na dostavbu Průmyslového paláce

Praha - Metropole vypíše architektonickou soutěž na dostavbu Průmyslového paláce. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města. Vítěz soutěže, který zpracuje konečný návrh, bude podle radního pro oblast kultury Milana Richtera znám za tři měsíce. Se stavbou levého křídla paláce, které loni zničil oheň, bude moci město začít asi za rok. Celá obnova památky pak nebude dokončena dříve než za dva roky. Praha trvá především na tom, aby novostavba byla co nejvíce podobná původnímu křídlu. Zároveň se ale bude muset přizpůsobit současným bezpečnostním normám.

Dostavba Průmyslového paláce bude metropoli stát asi 1,5 miliardy korun. Z toho na obnovu levého křídla bude potřeba miliarda. 260 milionů magistrát zaplatí za podchod pod palácem, 220 milionů za technologie, které budou podle Richtera umístěny v podzemí levého křídla.

Město zároveň vypíše soutěž na technický dozor nad stavbou. Zatímco architekta bude hledat magistrátní odbor kultury, najít dozírající techniky má za úkol odbor městského investora. Na výdaje spojené s vypsáním soutěže bude mít magistrát letos k dispozici 4,1 milionu korun.

Vedení města stále vyjednává s Inchebou, která má areál od magistrátu pronajatý, komu budou patřit peníze z pojistky. „Zdá se, že jednání spějí k dobrému konci,“ řekl Richter. Magistrát se snažil s Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci. Pojišťovny, u kterých je areál Výstaviště pojištěn na 2,5 miliardy korun, vyčíslily škodu způsobenou loňským požárem jen na 181 milionů korun. To se nelíbí Praze ani Inchebě.

Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič. Hasiči zahájili správní řízení s Inchebou, protože podle nich nevyškolila dostatečně pracovníky v požární prevenci.