Vedoucí úředník pracuje na ministerstvu i přes podmíněný trest

Praha – Případ vedoucího oddělení ochrany lesa ministerstva zemědělství Jiřího Staňka je důkazem, že trest za úmyslný trestní čin nemusí být překážkou pro nástup do vysoké funkce v exekutivní správě. Staněk je totiž ve výkonu podmíněného trestu. V roce 2006 řídil v silně podnapilém stavu a způsobil nehodu, při které těžce zranil dva lidi. Do funkce na ministerstvu přišel již jako trestaný. Na žádost o rozhovor prozatím nereaguje.

V červnu 2006 tehdejší tajemník generálního ředitele a dozorčí rady Lesů ČR právník Staněk nasedá v Hradci Králové do služební octavie, se kterou za několik chvil zaviní nehodu u Bohatic na Českolipsku. V krvi mu tehdy bylo naměřeno 2,39 promile alkoholu. „Podívejte se, každý z nás má nějaký alkohol v krvi permanentně,“ říkal tehdy Staněk.

Staněk byl pravomocně odsouzen, za trestné činy ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky mu byl uložen podmíněný trest, který by podmíněně odložen. Dvacetiměsíční podmínka byla nařízena s odkladem na tři roky, které mu končí v příštím roce. Před tím musel kvůli opilosti na pracovišti opustit ředitelství Lesů. Jako soudně trestaný nastoupil na ministerstvo zemědělství, kde získal funkci vedoucího oddělení ochrany lesa.

Video Reportáž Vastimila Weinera
video

Reportáž Vastimila Weinera

Ministerstvo nemá s rejstříkem svého úředníka problém

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka to prý neodporuje žádnému zákonu. „Problémy, které byly předmětem jeho potrestání ze zákona, se u něj neopakují, je spoluautorem tří důležitých zákonů, které jsou rozhodující pro fungování státní správy, a je člověkem plně kompetentním na svém místě,“ dodal náměstek ministra Jiří Novák. Resortu zemědělství tento trest nevadí.

„Bohužel v současné době není platný zákon o státní službě, který by měl nabýt platnost v roce 2012, ten by takové případy řešil a nedovolil by zaměstnanci pracovat na ústředním orgánu státní správy,“ dodává Novák. Například funkci ve státní správě na úrovni kraje by však Staněk zastávat nemohl.