Problémy s placením nájmu má až pětina domácností

Praha - Problémy s placením nájemného má až 171 tisíc tuzemských domácností, což je přibližně pětina z celkového počtu nájemních bytů v České republice. S odvoláním na statistické údaje a zkušenosti z poraden Sdružení nájemníků ČR (SON) to dnes na tiskové konferenci řekl předseda sdružení a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.

Počet neplatičů sice podle šéfa Sdružení nájemníků výrazně neroste, významně se ale zvyšuje podíl nájemného na celkových výdajích domácností. „Musí potom omezovat další výdaje jako například peníze na výživu, volný čas a podobně,“ uvedl Křeček. „Lidé sice nájem zaplatí, ale to, co jim často zbývá, je směšné,“ dodal.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ale v březnu operovalo s jinými čísly. Do problémů s placením nájmu by se podle údajů resortu mohlo v roce 2010 dostat přibližně 40 tisíc domácností. Pro zhruba 2 tisíce domácností může být situace kritická natolik, že mnoho z nich může skončit „na ulici“. Sdružení nájemníků uvádí, že podíl nájemních bytů činí v současnosti přibližně pětinu z celkového bytového fondu, což je kolem 900 až 950 tisíc bytů.