Na Blanensku byl ubit muž, jehož útočníci pokládali za zloděje

Brno - V pondělí na Blanensku zemřel třiatřicetiletý muž ze Svitavska po útoku sedmi pachatelů. Ti ho odvlekli z domu a zbili, protože jej pokládali za zloděje. Podle nich ukradl nákladní auto, na jehož korbě byl stavební stroj. Chtěli zjistit, kde technika skončila. Muž po napadení vdechl krev se zvratky a udusil se. Dvěma hlavním pachatelům, z nichž jeden je policista, hrozí výjimečný trest, tedy až doživotí. Informoval o tom mluvčí brněnského krajského zastupitelství Hynek Olma.

Z vyšetřování vyplývá, že v pondělí pět mužů z východních Čech vniklo na Svitavsku do nezamčeného domu údajného zloděje. Oběť vyvlekli ven, spoutali na rukou a posadili do auta. Ve voze již čekali další dva komplicové. Jeden z nich je východočeský policista. Pachatelé odjeli i s mužem na Kunštátsko, které leží již na jižní Moravě. Bitím z něj chtěli dostat informaci, kde vůz se strojem je, uvedl mluvčí. Napadený ale zemřel. Olma neupřesnil, zda napadený byl skutečně zloděj.

Dva hlavní pachatelé, z nichž jeden je policista, jsou ve vazbě. „Útok v žádném případě nijak nesouvisel s jeho pracovní činností,“ zdůraznil Olma. Všech sedm útočníků je obviněno z porušování domovní svobody a vydírání. Pětici, která dvěma hlavním pachatelům pomáhala, hrozí tresty od dvou až do osmi let vězení.

Video Reportáž Lukáše Pfausera
video

Reportáž Lukáše Pfausera

Reportáž Lukáše Pfausera

Ud_3.10.2009

Vstup Lukáše Pfausera

Protože jeden z pachatelů je policista, zabývá se případem Okresní státní zastupitelství Brno-venkov, které se na jižní Moravě zabývá trestnou činností strážců zákona. Z dosavadního vyšetřování nevyplývá, že by cílem útoku bylo údajného zloděje usmrtit. Právě proto nebyl dosud žádný z pachatelů obviněn z vraždy.