Úřednice půjde za milionové podvody na šest let vězení

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil šestačtyřicetileté Mileně Motyčkové za rozsáhlé podvody šest let a tři měsíce vězení. Hrozilo jí přitom až deset let vězení. Podle rozsudku připravila někdejší úřednice uherskohradišťské radnice i zlínského magistrátu v letech 2003 až 2008 poškozené zhruba o 12,5 milionu korun. Motyčková přiznala, že si peníze půjčila. Odmítla však, že šlo o podvod.

„Je zřejmé, že věděla, že v termínu peníze nebude schopna vrátit, a uváděla tak poškozené v omyl. Obžalovaná svého jednání nelituje, nemrzí ji, že spoustu osob dostala do špatné životní situace nebo jim dokonce zničila život. Bohužel to tu nezaznělo,“ uvedl předseda senátu Radomír Koudela. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Leo Foltýn i Motyčková si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle Foltýna si obžalovaná půjčovala peníze, i když věděla, že je nebude schopna splácet. Podle obžaloby šlo celkem asi o 19 milionů korun, které žena použila pro vlastní potřebu, část prý na dostavbu rodinného domu a zbytek prohrála v ruletě. Některým z devíti poškozených řekla, že potřebuje pomoc kvůli finančním problémům, jiným slibovala pozemky v obci Salaš u Velehradu na Slovácku, kde bydlí.

Slibovala zisky, aby získala půjčky

Zhruba 13 milionů korun jí pak údajně půjčila dlouholetá kamarádka, která se nechala zlákat vidinou zisku při koupi blíže nespecifikovaných pozemků, jejich následném zasíťování a prodeji pro potřeby obchodní a podnikatelské zóny. Motyčková tehdy působila na odboru dopravy zlínského magistrátu, kde vedla oddělení provozu a investic, měla tedy mít potřebné informace.

Nákup se ale nikdy neuskutečnil, obžalovaná tvrdila, že o více než pět milionů korun ji při něm připravil asi 45letý muž z Brna - Veveří jménem Leoš Moravčík. „Cítím se sama podvedená,“ řekla dnes u soudu. Podle zjištění policie však nikdo podobného jména a věku na zmíněné adrese nebydlí a ani v posledních letech nebydlel. Motyčková také zpochybnila, že by si od kamarádky půjčila kolem 13 milionů korun, částka byla prý jen asi poloviční.

Poškozená výši půjčky potvrdila, podle soudu se ji však nepodařilo plně prokázat, a proto byla žena se zbytkem nároku odkázána na civilní řízení. Nesplácením půjčky ji prý obžalovaná dostala do svízelné situace. „Nemůžu to utáhnout. Byla bych ráda, kdyby mi paní Motyčková už začala něco plnit. Řítí se na mě exekuce, ze dne na den se ze mě může stát bezdomovec,“ uvedla poškozená podnikatelka.