Forman, Čtvrtníček či Hřebejk si zahráli na kurýry - pro charitu

Praha – Divadelník Petr Forman a jeho kamarád David Voverka vymysleli charitativní projekt Misse 01, aby pomohli postiženému Danielovi. Známé osobnosti se proměnily na jeden den v kurýry a vozily lidem po Praze darovací certifikáty se svým podpisem. Za vybrané peníze dostal Daniel přístroj, který mu umožní se zapojit lépe do života. 18letý klučina nemluví, řeči ale rozumí. Do 15 let vyrůstal v rodině, pak se osamostatnil a teď žije v pražském Domově Leontýn.

Do akce se kromě Petra Formana zapojil například režisér Jan Hřebejk, hudebník David Koller, režisér Jan Svěrák či herec Petr Čtvrtníček, celkem čtyřicet jezdců. Minimální hodnota certifikátu byla sto korun. Každý kurýr měl svůj dopravní prostředek, kterým certifikát k zákazníkovi doručil - někdo jel na kole, někdo na motorce. Dispečer pak určil, která osobnost certifikát doveze. Pokud si volající dárce přál konkrétní osobnost, přispěl na pomoc Danielovi rovnou tisícovkou.

Základnou a zároveň občerstvovací stanicí byla loď Tajemství Divadla bratří Formanů, která kotví za Libeňským mostem. „Byl sem asi na 24 místech,“ vypočetl David Koller. „On jezdil na motorce, takže jeho to ovívalo a já jsem se potil,“ postěžoval si s úsměvem Jan Svěrák. „Nejúspěšnější jsem byl u oběda, když jsem potkal kamaráda, ten mi dal asi tři stovky. A potom postupně chodili jeho kamarádi a on jim říkal, tak snad něco dáš. Takže já jsem byl úspěšný, i když jsem měl pauzu,“ pochlubil se režisér Hřebejk.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Vybralo se víc jak dvě stě tisíc korun

Na koupi komunikátoru pro Daniela bylo potřeba padesát tisíc korun, Misse 01 ale byla úspěšnější hned čtyřikrát – vybralo se víc jak dvě stě tisíc korun, přesně 201 421. Kromě Daniela tak peníze pomohou i dalším lidem s podobným postižením. „Jeho postižení mu dovoluje rozumět mluvenému slovu, ale když on chce něco sdělit, tak má problém. A komunikátor mu bude umožňovat styk s prostředím,“ vysvětlila ředitelka Domova Leontýn Dana Zímová.

Pro inspiraci nemusel herec a loutkář Petr Forman chodit daleko. Jeho kamarád David Voverka je totiž spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger. „Oslovil jsem čtyřicet lidí, kterých si vážím, které mám rád a kteří na sebe trochu přitáhnou pozornost,“ popsal Forman výběr kurýrů.

Po úspěšné první akci plánují organizátoři její pokračování a také rozšíření do dalších měst. Druhá mise by se kromě Prahy mohla konat v Brně nebo Bratislavě.

Jan Svěrák a David Koller se zapojili do charitativního projektu Petra Formana Misse 01.
Jan Svěrák a David Koller se zapojili do charitativního projektu Petra Formana Misse 01.
Více fotek
  • Jan Svěrák a David Koller se zapojili do charitativního projektu Petra Formana Misse 01. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1718/171738.jpg
  • Charitativní projekt Petra Formana Misse 01. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1718/171739.jpg