Příští týden se ochladí o deset stupňů, pak letní počasí a bouřky

Praha - Ještě dva dny budou v Česku panovat tropická vedra. V pátek by rtuť teploměřu měla vyšplhat až na 35 stupňů Celsia, v sobotu na Moravě na 36 stupňů. Po oba dny by mohly padnout teplotní rekordy. Vedra poleví během soboty, přijdou bouřky a déšť a v neděli se ochladí o deset stupňů. Konec června bude polojasný s teplotami do 25 stupňů Celsia, začátek prázdnin přinese typické letní počasí s odpoledními bouřkami. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následujících 30 dní bude teplotně nadprůměrných, srážek spadne pro toto období obvyklé množství.

Na vysoké teploty platí výstražná informace ČHMÚ, která se vztahuje pro Čechy do pátku 21 hodin, pro zbytek území až do soboty 18 hodin.

Celý příští týden očekávají meteorologové oblačno, déšť a bouřky, odpolední teploty se budou pohybovat mezi 18 až 24 stupni. V noci se však může ochladit na pouhých sedm stupňů.

Video Předpověď počasí
video

Předpověď počasí

Předpověď počasí

10 6 2010 udal odpol

Lidé se ochlazují u bazénů či rybníků

Kolem 20. června by se měla obloha vyjasnit, bouřky a déšť se nad Českem objeví až na konci měsíce. Nejvyšší denní teploty budou do 25 stupňů, postupně až 28 stupňů. Noci ale budou stále velmi chladné, mezi 15 až devíti stupni.

V Česku padaly teplotní rekordy

  • V Praze-Karlově naměřili meteorologové 33,3 stupňů Celsia, překonán tak byl 82 let starý rekord. Zde naměřená teplota byla dnes nejvyšší v celém Česku.
  • V Českých Budějovicích zaznamenali 32,4 stupně Celsia, nejvyšší doposud naměřená teplota se přitom datuje do roku 1937.
  • Teplota 31,5 stupně překonala rekord z roku 1977 v Ostravě-Porubě.
  • Rekordní teploty dnes zaznamenalo celkem 47 stanic ČHMÚ.

Začátek prázdnin se ponese v typicky letním charakteru počasí. Od 1. do 10. července slunečné počasí doplní odpolední bouřky. Za jasného dne se lidé mohou těšit na 30 stupňů, jinak mezi 20 a 26 stupni.

Kvůli vedrům doporučují odborníci zvýšit konzumaci neslazených nápojů bez kofeinu a před sluncem se chránit opalovacími krémy a pokrývkou hlavy. Lidé by také měli omezit fyzickou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat delší dobu na přímém slunci děti a zvířata.

Dny, kdy teplota překročí 30 stupňů Celsia, označují meteorologové jako tropické, většinou se však takto teplé dny vyskytnou už v květnu. Tropická noc je pak taková, kdy rtuť teploměru neklesne pod 20 stupňů.

Díky teplu rostou houby

Mimořádný nárůst teplot vzduchu a častý déšť přispěly v posledních dnech ke zvýšení výskytu hub po celé republice. Jarní druhy doplňují nově i houby letní, včetně několika druhů hřibů, žampionů a také klouzků a masáků. Jarní druhy, jako například čirůvky májovky, pomalu končí a střídají je žampiony. Ve větších počtech se objevuje pečárka ovčí a pečárka polní, ale také mírně jedovatá pečárka zápašná.

Od začátku června mykologové registrují zvýšený výskyt hřibů, kterým se v nynějším teplém počasí velmi daří. Jejich růst se vinou předchozího chladnějšího počasí v květnu asi o týden opozdil. Houbaři mohou v lesích najít hřiby dubové, hřiby kováře a méně často i hřiby koloděje neboli modráky. Hřiby kováři rostou dokonce i ve výškách okolo 700 metrů nad mořem v Jizerských horách a podhůří Krkonoš. Objevují se rovněž klouzci, ryzce a suchohřiby, jako například suchohřib žlutomasý neboli babka.

Z nejedlých hub rostou některé druhy holubinek a jedovatých muchomůrek, například muchomůrka slámožlutá, což je mírně jedovatá drobná houbička se žlutým kloboučkem. Z jedlých muchomůrek je poměrně hojný výskyt muchomůrky růžovky lidově zvané masák.