ČSSD se možná dohodne s koalicí na protikorupčních opatřeních

Praha - ČSSD je schopná se s pravostředovou vládní koalicí ODS, TOP 09 a VV dohodnout na účinných protikorupčních opatřeních. Mohla by kývnout i na zrušení vrchních soudů, které má v programu ODS. Na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě to řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Bude nás zajímat stanovisko soudcovské unie, bude nás zajímat stanovisko unie státních zástupců a chceme diskutovat i s nevládními organizacemi, které se dlouhodobě zabývaly otázkou boje proti korupci,“ uvedl Sobotka. Názory nevládních neziskových organizací v České republice budou pro konečné stanovisko sociální demokracie velmi důležité, poznamenal lídr sociální demokracie ke zrušení vrchních soudů. „Jsme připraveni debatovat o všech účinných opatřeních, která by v příštích letech mohla v České republice omezit rizika korupce,“ zdůraznil Sobotka.

Ke zrušení vrchních soudů a vzniku třístupňové soudní soustavy, která by zahrnovala soudy okresní, krajské a Nejvyšší soud, by bylo třeba změny ústavy, ke které je nezbytná třípětinová většina zákonodárců. Toto řešení již dříve podpořili předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Video Brífink ČSSD
video

Brífink ČSSD

Občanští demokraté hovořili například i o posílení nezávislosti státních zástupců. Nejvyššího státního zástupce by měl jmenovat prezident společně s vládou, odvolatelný by byl na základě zákonem daných důvodů. Uvažovalo se i o časově omezeném působení vrchního státního zástupce.