Trať na Chebsku je v novém, práce ale pokračují

Mariánské Lázně – Mezi Mariánskými Lázněmi a Lázněmi Kynžvart skončí večer dlouhodobá výluka na železniční trati, která je součástí tahu Praha–Plzeň–Cheb. Během výluky prošla dráha rekonstrukcí a rozšířením na dvě koleje. Stavba III. koridoru mezi Plzní a Chebem se tak chýlí ke konci. Práce ale stále pokračují, dělníci se přesunou ke Stříbru, kde budou v příštích týdnech platit omezení pro regionální vlaky, v některých dnech budou vyloučeny i rychlíky. Od konce června začnou práce na posledním úseku mezi Plzní a Chebem, který bude zcela uzavřen téměř půl roku.

Vlaky se vracejí po čtyřech měsících

Od března trvala dlouhodobá výluka, během níž končily všechny vlaky od Plzně, respektive Svojšína v Mariánských Lázních. Na další cestu museli cestující přestoupit do autobusů, které jezdily v případě regionálních vlaků do Lipové, v případě rychlíků až do Chebu. Tato výluka, během níž byl zrenovován úsek trati mezi Mariánskými Lázněmi a Lázněmi Kynžvart včetně kynžvartského nádraží, končí dnes v sedm hodin večer.

Hned ale naváže další výluka mezi Stříbrem a Svojšínem, která na rozdíl od té dosavadní neovlivní všechny spoje. Až do odpoledne 30. července pojede ze Stříbra do Svojšína šest osobních vlaků zhruba o deset minut dříve než obvykle, ve Stříbře tedy nebudou čekat čtvrt hodiny, ale jen pět minut. Ve dnech 13. až 16., 19. až 23., 29. a 30. července bude zároveň úplně uzavřena trať mezi Svojšínem a Planou. Práce budou probíhat pouze přes den, ráno a od odpoledne bude trať průjezdná. Do autobusů budou muset přestoupit i cestující z rychlíků, které svoji jízdu přeruší už ve Stříbře. Regionální spoje pojedou až do Svojšína. Poté teprve naváže další nepřetržitá výluka.

Velká výluka není kvůli velké výluce

Třítýdenní pauzu mezi dvěma velkými výlukami na trati Plzeň–Cheb připravila Správa železniční dopravní cesty, protože bude ve dvou etapách pracovat na trati Plzeň–Žatec. Na té je silná především nákladní doprava, dráha totiž spojuje průmyslové severní Čechy a Plzeňsko. Vlaky tak budou moci jezdit z Plzně do severních Čech přes Cheb. Během nepřetržité výluky to nebude možné.

Od 31. července začnou práce mezi Pavlovicemi a Svojšínem na posledním neoptimalizovaném úseku trati Plzeň–Cheb. Nepřetržitá výluka potrvá do 9. prosince, práce by měly pokračovat ještě v příštím roce.