Potvrzeno: Klaus jmenuje novou vládu začátkem příštího týdne

Praha – Do týdne bude mít Česká republika nový kabinet. Prezident Václav Klaus dnes řekl, že novou vládu složenou z ministrů ODS, TOP 09 a VV jmenuje začátkem příštího týdne. Nevyloučil, že se tak stane v úterý 13. července, jak uvedl server Reflex.cz, ale ani toto datum nepotvrdil. „Je to možné, ale není jisté,“ řekl Klaus novinářům, když přicházel na slavnostní mši věnovanou památce mistra Jana Husa v pražské Betlémské kapli. Podle některých informací se uvažuje také o pondělí 12. července.

Klaus před dnešní slavnostní mší odpovídal na dotaz novinářů, zda i v dnešní sváteční den přemýšlí o politice. Odpověděl, že ano. „Dokonce jsem byl v určitém kontaktu s předsedou vlády Petrem Nečasem, a tak se nějak schyluje k definitivnímu jmenování vlády. Určitě to nebude tento týden, bude to v začátku příštího týdne,“ řekl.

Server Reflex.cz v pondělí uvedl, že se tak má stát v úterý 13. července a že ministři by měli své úřady převzít ve středu. „Je to nejpravděpodobnější termín a většina ministrů i předseda vlády s ním počítají,“ řekl Reflexu jeden z významných členů středopravicové koalice.

Minulé pondělí Klaus jmenoval premiérem Petra Nečase (ODS), který vyjednává o nové vládě s představiteli TOP 09 a VV. Lídři se mají sejít ve středu, aby dokončili rozhovory o poslední zatím neuzavřené kapitole programu, která se týká zdravotnictví. Pokud ji uzavřou, začnou jednat o té části koaliční smlouvy, která bude upravovat pravidla pro případ neshod uvnitř koalice.