Indický cyklista má v nohách 79 tisíc km, teď i pár českých

Praha - Bilance 26tiletého Inda Somena Debnatha a jeho cyklistického výšlapu kolem světa je ohromující. Během šesti let projel 48 zemí a v nohách má 79 tisíc kilometrů. Jeho cílem je upozornit na problém s virem HIV a také přiblížit lidem indickou kulturu. Nyní dorazil také do Česka.

Po světě jezdí tento indický cyklista už šest let a podle skromného plánu dalších deset bude. „Od lidí, které potkávám, se učím a získávám životní vědomosti a ty zase předávám dalším, které potkám. Hodně mi to dává,“ vysvětluje důvody, proč se mu nechce sesednout ze sedla a vrátit se domů.

Pod hlavičkou boje proti AIDS pořádá debaty ve školách a univerzitách i workshopy s pracovníky neziskových organizací. Mluví s místními, někde se zdrží týden, jinde měsíc. Kolo mu už třikrát ukradli. Pořídí ale nové a jede dál, někdy vstříc i nepříjemnostem. „V džungli jsem potkal tygry i leopardy, na 24 dní mě unesli Tálibánci. Bylo těžké tyhle situace zvládat. Ale jsem živý, protože chci žít a protože chci cestovat,“ vypráví Debnath.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Do projetí naplánovaných 191 zemí mu ještě dost zbývá. Třeba za Australanem, se kterým se dal do řeči na Pražském hradě, došlape do jeho rodné Tasmánie až v roce 2019. Česko plánuje Somen brázdit do příští středy. Dalšími štacemi pak budou Německo, Polsko nebo Litva.