Ploc žádá soud: Škrtněte mě ze seznamů

Praha - Pražský městský soud projedná žalobu sociálnědemokratického poslance Pavla Ploce, který chce odstranit z webu Archivu bezpečnostních složek záznam o tom, že ho komunistická vojenská kontrarozvědka vedla jako svého důvěrníka. Soud se věcí zabýval už loni, kdy Plocovu žalobu zamítl. Vrchní soud pak ale spor vrátil k novému projednání.

Ploc tvrdí, že jako úspěšný skokan na lyžích byl kvůli výjezdům do zahraničí pod neustálým dohledem vojenské kontrarozvědky. Jakoukoli vědomou spolupráci odmítá. „V té době jsem se zrovna vracel z OH ze Sarajeva a cestoval do finského Lahti, takže nechápu, jak se může na veřejnosti něco takového objevit,“ vysvětloval už před dvěma lety Ploc. „Samozřejmě že jsme třeba museli říct, kde jsme byli a s kým se sešli, co jsme koupili. Dneska si už ani nepamatuju, jestli jsme výpověď třeba museli podepsat,“ dodal.

Registrační protokoly vojenské kontrarozvědky se na internetu objevily před dvěma lety. Obsahují celkem záznamy o 140 tisících občanů bývalého Československa. To, že jsou poslanci vedeni v kategorii důvěrníků, ale nevypovídá nic o jejich rozsahu spolupráce. „To, že je někdo veden jako důvěrník nebo kandidát tajné spolupráce, ještě neznamená, že donášel,“ zdůraznil mluvčí Archivu bezpečnostních složek Jiří Reichl.

Video Reportáž o Plocově žalobě
video

Reportáž o Plocově žalobě

Vedle poslance Ploce se v seznamech Archivu bezpečnostních složek objevili také poslanec Walter Bartoš nebo exposlanec Juraj Raninec. V soudním sporu pak uspěl bývalý senátor Milan Špaček. V tomto případě soudce rozhodl, že jeho spolupráce s kontrarozvědkou nebyla vědomá.