Stomatologická komora varuje: Malé děti v Česku mají více kazů

Praha – V Česku stoupá počet dětí, které vůbec nechodí k zubaři. Třetina z nich má kvůli tomu hned několk kazů, ve srovnání s vrstevníky z EU jsou na tom až třikrát hůř. Jedním z důvodů je i nedostatek zubařů, kteří pečují o malé děti, uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. V Česku je totiž zhruba 6 500 zubařů, ale na děti se zaměřuje jen 63. Většinu dětí tak ošetřují běžní zubaři, kteří ovšem mají s dětmi více práce a navíc se obávají, že na péči o ně budou tratit. Někteří zubaři tak děti do péče ani brát nechtějí.

„Zubní zdraví dětí v Česku je špatné. Nesouvisí to až tak s tím, že nejsou organizované školní prohlídky. Větší vliv má nedostatek zubařů, kteří si také myslí, že na dětské klientele nedosáhnou takového obratu,“ uvedl Chrz. 

Komora se to podle něj snaží změnit. Podporuje řadu preventivních programů a vyjednala se zdravotními pojišťovnami finanční zvýhodnění dětské péče. Od roku 2005 vydává každoročně 100 tisíc zubních průkazů dítěte, které maminky dostávají ještě v porodnicích spolu se zdravotním a očkovacím průkazem. V současnosti má zubní průkaz tři čtvrtě milionu dětí. Prohlídky jsou v nich rozepsané do šesti let věku, stomatologická komora je chce ale od příštího roku rozšířit až do deseti let.   

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

„Špatný stav dětského chrupu není jen chybou rodičů. Vědí o prevenci ze zubního průkazu. Vědí, že by ve 12 měsících měli s dítětem poprvé navštívit zubaře, ale nenajdou ho,“ doplnila dětská zubní lékařka Romana Ivančáková. Při první prohlídce se přitom rodiče dozvědí, jak a čím čistit dětské zoubky, jak upravit stravu, aby se nekazily, a například i to, jak zabránit přenosu kazotvorných bakterií od dospělých.   

Viceprezident stomatologické komory Jan Černý uvedl, že Česko se už pátým rokem účastní celosvětového preventivního projektu, v němž je zapojeno 40 zemí světa. Každá země si projekt upraví podle svých potřeb - v Česku tak vznikl projekt Prevence zubního kazu v celé rodině. V jeho rámci dostávají děti zubní průkaz, školí se dentální týmy a osvěta je připravena i pro rodiče. Po celém Česku také jezdí speciální kamion, ve kterém studenti stomatologie dětem ukazují, jak správně o své zuby pečovat.

Malé děti se na zvětšeném modelu učí, jak správně pečovat o chrup
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24