Pouhé čtyři dny do voleb – víte, jak se hlasuje?

Praha - Do voleb do obecních zastupitelstev a do třetiny Senátu zbývají už jen čtyři dny. Hlasovat se bude v pátek 15. října a v sobotu 16. října. Hlasovací lístky, jichž je téměř 14 800, voliči dostanou do poštovní schránky nejpozději v úterý. Pokud se tak nestane, vyzvednou si je ve volební místnosti. Kdo přesně neví, kde ji najde, adresu se dozví na radnici na vývěsce. Hlasovat je možné v pátek od 14:00 do 22:00 nebo v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Senátu se volí většinovým systémem, vítěz musí v prvním kole získat více než 50% hlasů z volebního obvodu, jinak se o týden později jde k urnám znovu v kole druhém, kam postupují dva nejúspěšnější. Do zastupitelstev se volí podobně jako do sněmovny, nicméně existuje zde řada odlišností. Například už jen těžko se může opakovat kroužkovací revoluce, jíž jsme byli svědky na jaře ve volbách do sněmovny.

Oproti volbám do sněmovny jsou hlasovací lístky jiné. Například ten, kdo volí v Praze 6, 10 nebo 11 najde v obálce tři druhy lístků - jeden s kandidáty do zastupitelstva městské části, druhý se jmény ucházející se o křesla na magistrátu a navíc ještě sadu pro senátní volby. Tam, kde se letos do horní komory Parlamentu nevolí, dostane volič jen lístky pro komunální volby.


A jak se hlasuje?

2 minuty
Reportáž Michala Schustera
Zdroj: ČT24

Na každém ze senátních hlasovacích lístků je uveden jeden kandidát. Ve volební místnosti pak vložíte do úřední obálky a lístek se jménem vybrané osobnosti pak vhodíte do volební urny.

Jiné hlasování je u výběru zastupitelů. Jsou zde tři možnosti:

  • Za prvé lze zakřížkovat jednu stranu, kterou chce mít volič na radnici, čímž dáváte hlas pouze jejím kandidátům v daném pořadí a v počtu členů voleného zastupitelstva.
  • Za druhé zakřížkujete kandidáty napříč politickými stranami. Avšak je potřeba dávat pozor na počet možných křížků - kolik kandidátů je možné vybrat, je uvedeno v záhlaví hlasovacího lístku. Tak si vlastně tvoříte zastupitelstvo podle svých představ.
  • Do třetice je možná i kombinace obou postupů. Křížkem je možné označit jednu volební stranu a dále v rámečku před jmény kandidátů v libovolných samostatných sloupcích ostatních volebních stran. V takovém případě je dán hlas jednotlivě označeným kandidátům. Z označené volební strany připadne hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu v záhlaví volebního lístku.

Kroužkovací revoluce podobné té na jaře nehrozí

Tomáš Lebeda

„Ve skutečnosti ale většinou preferenční hlasy pošlou na radnici předem vybrané volební lídry. Přeskočit místa na kandidátce v komunálních volbách je totiž daleko složitější než při volbách do sněmovny.“

Právě kroužkování kandidátů v komunálních volbách je podle politologa Tomáše Lebedy vůbec nejhorší systém v Česku. Je potřeba si totiž uvědomit, že i když voliči dávají hlasy jednotlivým kandidátům, tak v podstatě volí strany, za které tito kandidáti kandidují, a zvoleným osobnostem dávají jen preferenční hlasy. Při volbách do Poslanecké sněmovny stačí kandidátovi pět procent preferenčních hlasů na to, aby se ze svého místa na kandidátce pohnul nahoru. Díky tomu voliči sesadili z čela na dno kandidátní listiny třeba Ivana Langera z ODS, nebo naopak dostali do sněmovny občanského demokrata Marka Bendu, až ze sedmnáctého místa.

U komunálních voleb je tomu jinak. Aby byl preferenční hlas připsán právě volenému jménu, musí totiž takový kandidát v komunálních volbách nasbírat o deset procent více hlasů, než je průměr hlasů na kandidáta na volebním seznamu strany. V opačném případě si původně preferenční hlas připíše celá strana, a tudíž lídři kandidátky. Kroužkovací revoluce z květnových voleb se tak nyní opakovat nemůže. „Voliči si tak mnohdy myslí, že hlasují pro svého kandidáta a ve skutečnosti pomohou těm, kdo jsou na předních místech kandidátky,“ dodává Lebeda.

O křesla zastupitelů bojuje rekordní počet lidí – je to o 7 000 více než před čtyřmi lety. Jejich průměrný věk je kolem 45 let. Nejstarším je kandidát komunistů - Stanislav Spáčil z Křenovic na Vyškovsku, kterému je 102 let.

  • Více o volbách do Senátu najdete zde:

  • Více o volbách do zastupitelstev najdete zde:

  • Hlasovací lístek autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1996/199562.jpg
  • Hlasovací lístek autor: Adéla Pobořilová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1996/199560.jpg
  • Politolog Tomáš Lebeda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1502/150143.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít a že od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela. V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jaká cla připraví pro Evropskou unii americký prezident Donald Trump, jestli má Evropa šanci ustát ekonomické otřesy či jak silně ovlivní EU mocenské ambice Číny.
18:29Aktualizovánopřed 45 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 54 mminutami

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic, nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková.
před 3 hhodinami

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 5 hhodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 6 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...