Gréta Koutná: Komunistům se v jednotce říkalo posměšně hvězdáři

Praha – Jak víme z nedávné historie, z Buzuluku do Prahy šel generál Ludvík Svoboda se svou československou jednotkou. Za minulého režimu to vědělo každé malé dítě. Komunisté hrdinské tažení vojáků využili ke své propagandě. Nicméně mezi vojáky tehdy nebyli jen samí komunisté, naopak byli v menšině, a dokonce se jim posměšně přezdívalo hvězdáři. Režim ze své verze příběhu vynechal i Grétu Koutnou, která po válce emigrovala do Izraele.

Gréta Červenková, po svatbě Koutná, měla v jednotce pro dnešní historiky cennou úlohu. Pracovala u obvodní komise, díky čemuž znala všechny potíže, peripetie všech nastupujících vojáků, poměry ve štábu, vyznala se i v politických motivacích Klementa Gottwalda, Zdeňka Fierlingera a všech ostatních, se kterými v jednotce přišla do styku. Klement Gottwald byl za druhé světové války šéfem komunistických emigrantů v Sovětském svazu a po převratu v roce 1948 se stal prezidentem, za jehož vlády započaly zmanipulované procesy s odpůrci komunistů podle střihu sovětských monster-procesů.

Na Gottwalda vzpomíná paní Koutná jako na vyzáblého muže, který se k nim vždy chodil pořádně najíst. Kapitán Otakar Jaroš, důstojník východní československé armády, který padl v březnu roku 1943 v bitvě o Sokolovo, se dokázal postavit proti Gottwaldovi. Dokonce prohlásil, že jakmile se vrátí domů, rozbije mu „držku“. Jaroš tak reagoval na Gottwaldovo řečnění, kterému ještě tehdy nikdo z vojáků netleskal. S Jarošem si komunistická propaganda dělala po válce, co se jí zachtělo, a tak byl popisován jako komunista. V roce 1974 byl natočen film Sokolovo, který překrucuje tehdejší události tak, aby vyhovovaly potřebám propagandy.

26.07.2011, Reportéři ČT
Zdroj: ČT24

Paní Gréta Koutná se narodila před devadesáti lety v rodině židovského klenotníka. Když Hitler obsadil v roce 1938 Teplice, uprchla do Prahy. V březnu třicet devět však musela prchnout znovu, tentokrát do polských Katovic. Za půl roku byl však Hitler již v Polsku, a tak se paní Gréta vydala na strastiplnou cestu na východ, na území pod vládou tehdejšího Hitlerova spojence – Josefa Visarionoviče Stalina. V plánu měla usadit se mezi volyňskými Čechy, ti však imigranty ze své původní vlasti nepřijali, takže skupina pokračovala na cestě do Lvova.

Zde si Gréta konečně našla zaměstnání a sehnala povolení k pobytu v Sovětském svazu. V roce 1941 však spojenectví ukované v paktu Molotov-Ribbentrop ukončil Hitler útokem na Sovětský svaz. V nastalém válečném běsnění zatkli paní Koutnou Sověti, a protože u sebe neměla doklady, obvinili ji ze špionáže. Ve vězení zažila stísněné podmínky, když sdílela jednu místnost s dalšími devíti desítkami žen.

Po svém propuštění v lednu 1941 se od polských žen dozvěděla, že se při hranicích s Íránem formuje polská jednotka. Poté co dorazila na místo, zjistila, že se na Urale formuje jednotka československá, a tak se vydala zpět, odkud přijela. Po strastiplné cestě do Buzuluku nastoupila do štábu právě se rodící jednotky. Zde se i seznámila se svým manželem Jakubem Koutným.

26.07.2011, Reportéři ČT
Zdroj: ČT24

Kapitán Koutný byl jednotce velice užitečný. Odposlechem cizích rádií a z dalších zdrojů získával aktuální informace o postupu války, kterými pak povzbuzoval vojáky. Cenná byla i jeho práce v odvodní komisi, kde společně s generálem Heliodorem Píkou vytahoval ze sovětských lágrů uvězněné československé občany.

Do gulagu se mohli Čechoslováci dostat i za pouhé nedovolené překročení sovětských hranic. Nebýt intervencí generála Píky, mohl být jejich osud velice špatný. Píka z nich chtěl učinit základ jednotky v Buzuluku, která neměla stále dost lidí. Píka byl v jednání s komunistickou NKVD úspěšný, dokud se nezačal pokoušet vysvobodit z lágrů i lidi, na jejichž uvěznění si NKVD zakládalo. Jeho snaha neušla bdělým pohledům nejen sovětských zpravodajců, ale i některých skalních komunistů. Když vojáci vstupovali do prvního praporu, nemohli tušit, že je Sověti u Sokolova vženou do nejtvrdších bojů, kde jich mnoho padne.

26.07.2011, Reportéři ČT
Zdroj: ČT24

Gréta Koutná se s československou jednotkou zúčastnila celého tažení. Míru se dočkala v Ostravě, ale iluzi o poválečné idyle rychle vystřídalo zklamání. Heliodor Píka i Jakub Koutný upadli u Sovětů v nemilost, neboť toho věděli příliš mnoho o sovětských lágrech. Píka Grétu Koutnou sám vyzval, aby opustila republiku. S manželem se chtěla vydat do Izraele, ale úřady jim původně povolenou cestu zakázaly a její manžel skončil po zatčení ve spárech režimu, které ho už nepustily.

Byl odsouzen za velezradu a zemřel v Leopoldově. Když paní Gréta žádala o manželovy pozůstatky, bylo jí sděleno, že se žádné nenašly. Paní Gréta by si přála, aby dnešní mládež dokázala rozpoznávat rysy totalitního systému a aby věděla, že totalita je špatná, ať už levicová, či pravicová.

Reportéři ČT (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 22 mminutami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
15:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ŽIVĚ: Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
09:16Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 8 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
10:54Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
10:29Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...