Studenti mají generálku maturit za sebou. Zkuste to i vy – z ruštiny

Praha - Generální zkoušky státních maturit se zúčastnilo kolem sto tisíc studentů z víc než dvanácti set škol. V závislosti na množství povinných i nepovinných testů, ke kterým se středoškoláci přihlásili, strávili nad jednotnými verzemi testů až tři dny. Výsledky přitom budou jen orientační, studenti jsou totiž teprve na začátku čtvrtého ročníku. Zkouška to ale byla i pro učitele. Smyslem je zvýšit úroveň středoškolského vzdělávání. Otázky jsou prý těžší, a počítá se tak s větší neúspěšností. Po elektronických verzích testů z českého jazyka, matematiky, anglického a německého jazyka vám portál ČT24 přináší také vzorové zadání maturity z ruštiny.

Zkoušku z tradičního diplomatického jazyka si středoškoláci v rámci modulu „Cizí jazyk“ mohli vybrat jako jednu z variant povinné i volitelné zkoušky, avšak v různé obtížnosti. Od roku 2012 již bude jeden z nemateřských jazyků součástí povinné maturity, vedle češtiny a jednoho předmětu z variant matematika / společenskovědní základ / informatika.

Oba stupně obtížnosti testů z ruštiny byly shodně rozděleny do 3 částí, které komplexně prověřují znalosti gramatických jevů, slovní zásoby i schopnost uvažovat v daném jazyce či sepsat krátký text na předem určené téma. V první části se středoškoláci zaposlouchali do autentických nahrávek. Na základě schopnosti orientace v plynulé řeči poté vypracovávali následné úkoly či přímé otázky.

Subtest „Čtení a jazyková kompetence“ nabídl především úkoly spojené s porozuměním psanému textu a praktickou znalostí jazyka. Texty různého zaměření i délky doprovázely otázky na dílčí informace i celkové vyznění. Forma testu proto ověřila i jazykový cit a orientaci ve formální i neformální vrstvě jazyka. V závěrečné části si adepti premiérového ročníku státních maturit zkusili sepsat dvě písemné práce. Součástí zadání bylo téma, minimální rozsah slov i pokyny k dílčím částem psaného projevu.

Výsledky zkušebních státních maturit se měli studenti dozvědět původně 3. listopadu, podle ministra školství Josefa Dobeše by se však tento termín mohl díky hladkému průběhu generálky zkrátit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 4 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 4 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 18 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...