Příběh běloruského uprchlíka, kterého Klaus omilostnil

Praha – Jedním z lidí, kterým 28. října prezident Václav Klaus udělil milost, je běloruský uprchlík Sjarhej Naprejenko. Běloruské úřady stíhají Naprejenka kvůli politickým postojům a v případě návratu do Běloruska mu hrozí další represe a vězení. Rozhodnutí českých úřadů, které ho vyhostily dokonce už dvakrát, změnil až zásah prezidenta. Ten přihlédl k tomu, že Bělorus původně přicestoval legálně a jiné trestné činnosti než neoprávněného pobytu se nedopustil. Žádost podpořila i organizace Amnesty International ČR.

Osmatřicetiletý Sjarhej Naprejenko hledá nový domov již 13 let. Jako příslušník opozice a účastník protivládních demonstrací stále prchá před běloruskou policií a tajnými službami. „Byl jsem mučený. Bylo mně řečeno, že můžu být odsouzený za účast na přípravě státního převratu, za což je velice vysoká sazba,“ říká Naprejenko.

Běloruské policie a tajné služby se jako příslušník opozice a účastník protivládních demonstrací stále bojí. „Naštěstí v posledních hodinách zasáhnul Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který nařídil ČR přerušit to vyhošťování,“ dodal obhájce Naprejenka Jiří Špalda.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Sám Naprejenko otevřeně přiznává, že při návratu do rodné země mu půjde o život. Na jaře dolehla na uprchlíka tíživá situace natolik, že vyšplhal na komín v Hradci Králové a chtěl skončit se životem. Psycholog mu to však nakonec rozmluvil.

Pan Naprejenko dál usiluje o politický azyl v České republice. S napětím čeká na rozhodnutí ministerstva vnitra. „Chtěl bych se tady zapojit do normálního života. Jsem soustružník - frézař, dělal bych svoji profesi. Chci zůstat minimálně do té doby, dokud u nás režim nepadne,“ uvedl Naprejenko.