Komplikovaná jednání na Praze 11 nakonec končí velkou koalicí

Praha – V Praze 11 bude i nadále vládnout velká koalice občanských a sociálních demokratů, která bude spolupracovat i s Pražany za svá práva. Starostou se opět stane Dalibor Mlejnský (ODS) a koalice bude mít v zastupitelstvu jen těsnou většinu jednoho hlasu. Rada městské části bude mít osm členů, z toho pět jich bude placených. ODS kromě postu starosty získá dva zástupce starosty, ČSSD obsadí místa dvou místostarostů. Pražané za svá práva dostanou uvolněný post šéfa výboru pro privatizaci.

Součástí koalice bude i hnutí Pražané za svá práva, jejich zakladatelé přitom na celopražské úrovni dlouhodobě kritizovali ODS za styl vládnutí. Ohrazovali se také proti některým krokům končícího radního Jiřího Janečka. Podle Janečka se ale strany shodly na volebním programu, obě totiž chtějí privatizaci bytového fondu. Sám Janeček, který v minulém volebním období zastával post poslance, radního hlavního města i jedenácté městské části, už v radě nebude. Obsadí ale post šéfa výboru pro územní rozvoj a životní prostředí.

Volby i následné vyjednávání poznamenala v této městské části kauza údajného sledování politiků bezpečnostní agenturou i ostré spory mezi dosud vládnoucí ODS a politiky z Hnutí pro Prahu 11 a TOP 09. Ti nakonec s odkazem na vyhrocenou předvolební kampaň odmítli s občanskými demokraty jednat o jakékoliv spolupráci. Rozhodující silou se tak stala sociální demokracie. Spolupráci jí nabídly Hnutí pro Prahu 11 a TOP 09. Pokud by ČSSD souhlasila s touto koalicí, jejich volební lídr Ladislav Kárský by se stal starostou. 

Video Reportáž Tezezy Baldové
video

Reportáž Tezezy Baldové


Příští čtyři roky bude na radnici Prahy 9 vládnout koalice ODS, TOP 09 a Strany zelených, všechny tři strany podepíší příští týden koaliční smlouvu. Koalice bude mít ve 32členném zastupitelstvu 25 křesel. V opozici zůstane ČSSD, která získala pět zastupitelů, a také komunisté a Věci veřejné. Starostou by měl být Jan Jarolím (ODS), který tento post zastával i v minulém volebním období. Občanští demokraté by měli mít v radě pět křesel, TOP 09 tři a zelení jedno. 
Na Praze 14 vzniká neobvyklá koalice TOP 09, ČSSD a Strany zelených. V komunálních volbách získaly vítězná TOP 09 a druhá ODS stejně mandátů, včera ale skončilo koaliční vyjednávání mezi těmito dvěma stranami a občanští demokraté skončí v opozici. Koalice bude mít v 31členném zastupitelstvu 18 křesel. V opozici zůstanou kromě ODS i KSČM a Věci veřejné. Koaliční partneři ještě o konkrétním obsazení vedení radnice jednají, TOP 09 by ale měla obsadit křeslo starosty. Koaliční smlouvu chtějí podepsat příští týden. 
V Mostě přizvalo vítězné sdružení Mostečané Mostu do koalice i zástupce ODS a ČSSD, i když získalo ve volbách většinu. ČSSD má mít v jedenáctičlenné radě tři křesla a ODS jedno. Primátorem bude znovu Vlastimil Vozka za Mostečany Mostu, náměstky primátora se mají za vítězné sdružení stát dosavadní náměstkové Hana Jeníčková a Luboš Pitín. Náměstkem primátora pro ekonomiku a majetek má být Karel Novotný z ČSSD. Komunisté budou podle tajemníka sdružení Františka Ryba mít kontrolní funkci, jejich zástupce má být uvolněným předsedou kontrolního výboru.
V Rokycanech povládnou na radnice společně ČSSD, uskupení Pro naše Rokycany - SPH KH a NK, TOP 09 a Rokycanští patrioti. Dohromady mají 13 mandátů v 21členném zastupitelstvu, starostou by měl být Vladimír Šmolík z ČSSD. Vítězná ODS tak po osmi letech vlády ve městě zůstane v opozici. Místostarostkou bude Marie Hlávková (Pro naše Rokycany), pozici druhého místostarosty strany kvůli úsporám a efektivitě úřadu zruší.

Starostou Sokolova byl dnes na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva zvolen Zdeněk Berka (ČSSD). Spolupracovat bude se dvěma místostarosty z ODS, Karlem Jakobcem a Pavlem Čáslavou. V devítičlenné radě má vítězná ČSSD pět křesel, ODS čtyři křesel.


Teplickým primátorem zůstává Jaroslav Kubera (ODS), který město vede už od roku 1994. Na své první schůzi o tom dnes rozhodlo teplické zastupitelstvo, které zároveň zvolilo náměstkem primátora třiatřicetiletého Hynka Hanzu.