Při generálce maturit bylo špatně vyhodnoceno 12 tisíc testů

Praha - Při generálce státních maturit bylo špatně vyhodnoceno 12 000 testů, přiznalo dnes na svém webu centrum pro přípravu maturit Cermat. Celková chybovost činila sedm procent, způsobili ji prý hlavně zadavatelé a hodnotitelé testů na školách. Správné výsledky byly studentům doručeny do dnešního dne. Kvůli množství špatně opravených testů chystá Cermat některá opatření, aby se při ostrých maturitách na jaře 2011 tato situace neopakovala.

„Šlo jednoznačně o porušení metodických pokynů a instrukcí ze strany hodnotitelů a zadavatelů. Většinově se chyba projevila tak, že žák nebyl hodnocen pro nepřítomnost nebo byl hodnocen výsledkem nula navzdory tomu, že zkoušku vykonal,“ popsal nejčastější zádrhele ředitel Cermatu Pavel Zelený. V hodnocení chybovalo víc jak 600 učitelů, chyby se vyskytly na 343 středních školách, do generálky se jich přitom zapojilo 1 228.

Aby se podobné chyby nevyskytovaly u ostrých maturit, chtějí organizátoři připravit několik opatření. Pro zadavatele a hodnotitele se chystají další školení, zjednoduší se také záznamový arch. Úpravy se dotknou i terminálů na školách, pomocí nichž se výsledky testů digitalizují a posílají k centrálnímu vyhodnocení.

Video Reportáž Edity Horákové a Ivana Lukáše
video

Reportáž Edity Horákové a Ivana Lukáše

Reportáž Edity Horákové a Ivana Lukáše

udal 8 11 2010

Pavel Zelený ředitel CERMAT, host Událostí komnetářů

Studenti si teď musí zvolit, z čeho budou maturovat

Školy dostaly výsledky generálky minulý týden ve středu, od té doby začaly chodit stížnosti od studentů i škol na nesmyslné výsledky. Někteří studenti se například v hodnocení dozvěděli, že napsali test na 120 procent, někde zase nedostali hodnocení celé třídy. Správné výsledky ale prý do dnešního dne dostali všichni postižení studenti. I teď se ale chyby najdou - například student ostravské průmyslovky Martin Endis má v hodnocení napsáno, že vykonal didaktický test z anglického jazyka, ačkoliv ho nedělal. Podle Zeleného jde o drobné případy.

Do příštího týdne si totiž budoucí maturanti musejí závazně zvolit, z jakých předmětů a v jaké obtížnosti chtějí na jaře 2011 skládat novou zkoušku dospělosti.

Výsledky generálky platí, měnit se nebudou

Maturitní generálka se konala v první polovině října, měla prověřit hlavně logistiku celého projektu. Třetina studentů ale v testech propadla. „Prakticky žádným způsobem (výsledky) nevypovídají o tom, jak dopadne maturitní zkouška na jednotlivých školách, a už vůbec nevypovídají nic konkrétního o kvalitě jednotlivých škol,“ upozornil ale Zelený. Studenti totiž ještě nemají probrané učivo čtvrtého ročníku, navíc při generálce nebyli tak motivováni jako při ostré maturitě. Podle ministerstva školství výsledky maturitní generálky platí a ani více než 12 tisíc špatných protokolů je nezmění. Někteří ředitelé si to ale nemyslí. Například předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn se domnívá, že prezentované výsledky se nedají brát jako relevantní, skutečný výsledek může být podle něj úplně jiný.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odhadl, že u nových maturit bude neúspěšnost poloviční než při generálce, propadnou prý žáci hlavně z některých soukromých škol a nástavbových oborů. Generálka přišla na 120 milionů korun, do konce roku se náklady přípravy státních maturit vyšplhají na 570 milionů korun.