Dnešek je ve znamení boje proti rakovině

Praha – Rakovina představuje stálou hrozbu pro většinu populace a právě dnešek patří boji proti tomuto onemocnění. Statistiky dokazují, že je nutné zhoubnou nemoc připomínat. V tuzemsku s nádory bojuje nebo bude bojovat každý třetí občan a tři čtvrtiny z nich pak chorobě podlehnou. Česko se k akci připojuje pod taktovkou Ligy proti rakovině už popáté.

Rakovina si nevybírá, napadá plíce, střeva, žaludek, děložní čípek, může prorůst do každé části lidského organismu. Onkologové doporučují hlavně nebát se prevence, tak jedině lze podle nich s nemocí bojovat. U nádorů totiž víc než u jiných nemocí platí, že čím dřív se odhalí, tím je větší šance na záchranu.

Na začátku letošního roku přišla od vědců z amerického Massachusetts přelomová zpráva. Objevili totiž způsob, jak rakovinu diagnostikovat jen pomocí krevního testu. „Pomohlo by to pacientům s rakovinou prostaty, močového měchýře, tlustého střeva, ledvin, plic i prsu. Odpadly by zdlouhavé, náročné a nepříjemné metody zjišťování a ověřování,“ vysvětlil lékař z Centra pro léčbu rakoviny z texaské univerzity Christopher Logothetis.

Video Reportáž Víta Krčmáře
video

Reportáž Víta Krčmáře

Nejvražednější je pro Evropu rakovina plic

Nemocných rakovinou ale každoročně nejen v tuzemsku přibývá. Zatímco v roce 2006 u nás onkologové evidovali bezmála dvaasedmdesát tisíc nových případů, o rok později už číslo přesáhlo 76 tisíc. Údaje se zveřejňují s tříletým zpožděním. V Evropě je nejvražednější rakovina plic a má na svědomí pětinu úmrtí na nemoc, naopak relativně dobře se daří bojovat s nádory žaludku. I tak ale stále stojí za bezmála deseti procenty úmrtí na nádorová onemocnění.

Krevní testy
Krevní testy