Rakovina si nevybírá, napadá plíce, střeva, žaludek, děložní čípek, může prorůst do každé části lidského organismu. Onkologové doporučují hlavně nebát se prevence, tak jedině lze podle nich s nemocí bojovat. U nádorů totiž víc než u jiných nemocí platí, že čím dřív se odhalí, tím je větší šance na záchranu.
Na začátku letošního roku přišla od vědců z amerického Massachusetts přelomová zpráva. Objevili totiž způsob, jak rakovinu diagnostikovat jen pomocí krevního testu. „Pomohlo by to pacientům s rakovinou prostaty, močového měchýře, tlustého střeva, ledvin, plic i prsu. Odpadly by zdlouhavé, náročné a nepříjemné metody zjišťování a ověřování,“ vysvětlil lékař z Centra pro léčbu rakoviny z texaské univerzity Christopher Logothetis.

Reportáž Víta Krčmáře
Nejvražednější je pro Evropu rakovina plic
Nemocných rakovinou ale každoročně nejen v tuzemsku přibývá. Zatímco v roce 2006 u nás onkologové evidovali bezmála dvaasedmdesát tisíc nových případů, o rok později už číslo přesáhlo 76 tisíc. Údaje se zveřejňují s tříletým zpožděním. V Evropě je nejvražednější rakovina plic a má na svědomí pětinu úmrtí na nemoc, naopak relativně dobře se daří bojovat s nádory žaludku. I tak ale stále stojí za bezmála deseti procenty úmrtí na nádorová onemocnění.
