Poslanci si „vybušili“ schvalování zákona o třetím odboji

Praha - Koalice svou většinou prosadila v Poslanecké sněmovně schvalování zákona o uznání protikomunistického odboje. Jeho aktivní účastníci by měli získat postavení válečných veteránů, čímž by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Proti předloze jsou komunisté, kteří bez úspěchu prosazovali zamítnutí normy, sociální demokraté chtějí úpravy. Poslanci zákon poslali k projednání do výboru, kde o něm mohou jednat až tři měsíce. Finální hlasování lze čekat ve druhé polovině roku. Projednávání předlohy provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Koaliční poslanci dokonce bušením do lavic přerušili projev komunistické poslankyně Marty Semelové, která koalici obvinila z deformování historie a legalizace terorismu.

Vřavu slov a gest spustil svým hodinovým projevem bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček, podle něhož je předkládaná norma „politickou adorací teroristických aktů minulosti“ a aktéry třetího odboje podle jeho slov „často byli dobrodruzi na hranici dospělosti“. Koaliční poslanci na protest při jeho vystoupení, které označili za demagogické, opustili jednací sál.

Petr Tluchoř (ODS):

„Je absurdní, že sice platí zákon o protiprávnosti komunistického režimu, ale boj proti tomuto zločinnému režimu jsme dosud nelegalizovali, zatímco pokračovatelka tehdejší komunistické strany se těší zákonné ochraně.“

Video Rozhovor s Markem Bendou a Vojtěchem Filipem
video

Rozhovor s Markem Bendou a Vojtěchem Filipem

Rozhovor s Markem Bendou a Vojtěchem Filipem

UK, 11.02. 2011

Vstup Michala Schustera

Brífink ODS, VV a TOP 09 o třetím odboji

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák vzhledem ke komunistickým projevům požádal vicepremiéra Radka Johna, aby vláda urychleně projednala a předložila Nejvyššímu správnímu soudu senátní návrh na pozastavení činnosti KSČM. Reagoval tak na projev komunistické poslankyně Marty Semelové, která koalici obvinila z deformování historie a legalizace terorismu: „U narušitelů státní hranice byly nalezeny zbraně, samopaly a ruční granáty.“

Vládní poslanci včetně členů kabinetu její projev přerušili bušením do lavic. „Tak jste si zaplácali,“ komentovala to Semelová. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik nicméně stáhl z debaty další přihlášené komunistické zákonodárce. Učinil tak po rozhodnutí sněmovny, která na návrh předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře schválila, že zákon o třetím odboji dnes v prvním čtení projedná, i kdyby měla jednat do noci.

Předseda KSČM se zákazu činnosti nebojí

Marek Benda (ODS):

„Pokud ve sněmovně zaznívají proslovy poslance Grebeníčka a dalších, kteří se hrdě hlásí: 'Já jsem byl komunista a jsem na to pyšný', jestli poslankyně Semelová řekne, že se narušitelé na hranicích měli střílet, tak se přece hlásí k teroristické činnosti.“

S Polčákovou žádostí týkající se pozastavení činnosti komunistů souhlasí i místopředseda ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS). „Vláda má tento návrh poslat. Je poté věcí soudu, aby posoudil, jestli je činnost dnešní KSČM v rozporu s českou ústavou,“ uvedl Benda. KSČM podle jeho názoru protiústavně jedná.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se zákazu své strany neobává, je přesvědčen, že komunisté by svou činnost před soudem obhájili. „Pokud bychom činnost neobhájili, obrátili bychom se na Evropský soud pro lidská práva,“ uvedl Filip v Událostech, komentářích. Připomněl přitom případ z Turecka, kde se již vláda pokusila tamní komunistickou stranu zrušit. Strana se tehdy odvolala k evropskému soudu a ten naopak komunistům přiřkl 3 miliony eur jako odškodnění.