Vraždu Malhockých projedná ještě Nejvyšší soud

Brno - Nejvyšší soud prozkoumá případ Jana Heidingera, považovaného za pachatele vraždy manželů v Českých Budějovicích. Tamní krajský soud nařídil Heidingerovi ochranné ústavní léčení. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ale ještě před svým odchodem z funkce podala dovolání, podle kterého měl Heidinger zamířit do detenčního ústavu s přísnějším režimem.

Státní zástupce loni v létě na základě znaleckých posudků zastavil Heidingerovo stíhání pro nepříčetnost. Obžaloba pak u soudu žádala detenci, kdežto obhajoba navrhovala ochrannou ústavní léčbu. Soud tehdy vyhověl obhajobě. „Zabezpečovací detence je určena pro jiné pachatele, kteří jsou daleko méně přizpůsobiví a u nichž selhala ochranná léčba,“ uvedl tehdy předseda českobudějovického senátu Aleš Kolář.

Nejvyšší státní zástupkyně navrhuje zrušit verdikt soudu v Českých Budějovicích i rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Praze. Požaduje nové projednání otázky Heidingerova umístění. Detenční ústav se svým režimem blíží vazební věznici a je určen pro nebezpečné pachatele s nízkou možností nápravy. Panuje v něm přísnější režim než v psychiatrických léčebnách. Detenční ústav sídlí v Brně.

Vražda, z níž byl Heidinger obviněn, se stala nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Heidinger je synem zavražděné ženy z předchozího manželství. Jejímu muži prý již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl. Heidinger údajně v době činu trpěl paranoidní schizofrenií a útok si při prvním výslechu nevybavoval. Usvědčily jej výpovědi nevlastních sester, které byly na místě a viděly, jak se skutek stal.

Policisté možná chybovali, pak přišla smrt

Českobudějovický soud se nyní zabývá tím, zda v případu vraždy manželů nechybovala policie. Tři policisté jsou obžalování z nedbalosti. Podle prověrky mohli činu předejít. Obžalovaní jsou dva operátoři z dispečinku a dozorčí obvodního oddělení policie. Muž, kterého Heidinger později zavraždil, jim oznámil, že na něj nevlastní syn mířil pistolí a utekl. Policie se ale rozhodla vyšetřovat to jen jako přestupek. Heidinger se později vrátil a manžele zastřelil.