Povinnost očkování proti meningokoku stále v nedohlednu

Praha – Je poměrně vzácným onemocněním, přesto je meningitida pro desetinu lidí smrtelná. Jenom loni postihla 67 lidí a z nich šest zabila. I letos už si vyžádala jeden život. Je totiž obtížně odhalitelná, avšak vyžaduje diagnózu v řádu hodin. Očkování proti této zákeřné chorobě je ale zatím stále nepovinné a podstoupila ho jen necelá desetina dětí.

Meningokok útočí náhle a bez varování. Když pacient přežije, následky jsou většinou doživotní – hluchota, slepota, postižení srdce, v některých případech amputované končetiny. „Meningitida je zákeřná v tom, že se vyvíjí velice rychle. Často nejsme schopni to zachytit v řádu několika hodin, jenže pak už může být pozdě,“ vysvětluje šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Paní Andreu přepadl meningokok při výletu na hory, do nemocnice se dostala s jednodenním zpožděním, protože si celá skupina myslela, že má jen chřipku, další prodleva přišla v nemocnici, než lékaři stanovili diagnózu. Přišla o obě nohy, selhaly jí všechny orgány. „Lékaři mi dávali tak čtyři procenta na to, že to přežiji. Spíš si mysleli, že je to otázka času, že to nezvládnu, ale zvládla,“ vzpomíná na krizovou situaci. Její přátelé pro ni uspořádali sbírku, aby mohli splácet její hypotéku. Andrea mezitím absolvovala desítky zákroků – operací, transplantací, převazů. Bojuje dál a absolvuje náročnou rehabilitaci.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové

Meningitidu přenáší desetina populace – přenašeč onemocnět nemůže, nakazit ostatní ale ano. Důležité je nepodceňovat příznaky. Kromě horečky a bolestí hlavy se projevuje také červenými nebo fialovými mapami na kůži, nemocný nemůže zdvihnout nohy ani přitisknout bradu na hruď. Onemocnění nejvíc ohrožuje děti do jednoho roku a mladé lidi mezi 15 a 19 roky. Odborníci z České vakcinologické společnosti proto doufají, že se podaří očkování proti meningokokovi prosadit mezi ta povinná.