Školské odbory podpoří demonstraci, nelíbí se jim malý růst platů

Praha – Školské odbory podpoří 21. května demonstraci odborů, nelíbí se jim totiž, že učitelé letos dostali přidáno jen 856 korun, což je prý stejná částka, o jakou se jim plat loni snížil. Podle předsedy Františka Dobšíka je tak slibované navýšení platů nulové. Českomoravský odborový svaz školství zároveň kritizuje, že nepedagogickým pracovníkům klesl plat místo plánovaných deseti procent až o 30 procent. Odboráři proto vyzývají vládu, aby změnila nespravedlivý systém odměňování.

Na platy učitelů bylo letos přidáno 2,1 miliardy korun. „Nula od nuly pošla,“ konstatoval Dobšík s tím, že navýšení jen vyrovnalo propad mezd v roce 2010. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali kantoři včetně ředitelů škol průměrně 25 tisíc korun.   

Podle nových tarifních tabulek platných od začáku roku si přilepšili hlavně začínající pedagogové, kterým vzrostl nástupní plat na 20 tisíc korun hrubého. „Upozorňujeme však na skutečnost, že se tak výrazně prohloubil nesoulad v odměňování začínajících vysokoškolsky vzdělaných pedagogů vůči zkušeným, stejně vzdělaným pedagogům,“ varovaly odbory. 

Učitel s mnohaletou prací totiž pobírá v tarifní mzdě maximálně 24 400 korun. „Nedá se hovořit o žádné motivaci do budoucna,“ myslí si místopředsedkyně  svazu Markéta Vondráčková. Na navýšení učitelských platů mají jít v příštím roce další čtyři miliardy, odbory by proto tyto peníze rády viděly na výplatních páskách zasloužilých kantorů.  

Vlna kritiky se snesla i na odměňování nepedagogických pracovníků škol, tedy kuchařek, školníků nebo uklízeček. Těm se měl od nového roku snížit stejně jako dalším státním zaměstnancům plat o deset procent, kvůli špatně nastavenému systému rozdělování peněz ve školství prý ale přišli o 15 až 30 procent. Průměrná mzda těchto zaměstnanců se přitom pohybuje kolem 14 tisíc korun hrubého.