7 % studentů zatím u ústních maturit neuspělo

Praha – U ústních maturit neuspělo 7 procent studentů, takové jsou aktuální výsledky státem řízené zkoušky. Proti očekávání jde o poměrně nízké číslo, školy ale mají za sebou jen dva týdny zkoušek. Výsledky můžou ještě zlepšit gymnazisté, kteří se k ústní zkoušce teprve chystají. Procento neúspěšných maturantů bylo pro srovnání před třemi lety rovněž sedm.

„Neúspěšnost v případě českého jazyka se teď pohybuje kolem 4 procent, v případě cizích jazyků je to 6 procent. Nejvyšší neúspěšnost je u němčiny,“ konstatoval ředitel CERMATu Pavel Zelený. Ústní maturitu má v současnosti za sebou 280 škol, především odborných a učilišť. Průměr by mohli zlepšit u ústních zkoušek studenti gymnázií, kteří se na ni teprve chystají. V příštích dvou týdnech čeká přes dalších 900 škol, od 30. května pak přijdou na řadu písemné testy.

Ředitel gymnázia Botičská Stanislav Luňák: „Letošní rok nebylo u nás ve škole připuštěno asi 9 procent studentů ze čtyř maturitních tříd.“

Mluvčí ministerstva školství Lucie Kubovičová: „My to vnímáme jako naprosto pozitivní efekt státních maturit. Učitelé už dnes neriskují to, že by připustili k maturitě žáka, který na ni není skutečně připravený.“

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Právě písemné zkoušky ale ukážou, jak si maturanti skutečně stojí. Při jarní generálce pohořela hned třetina středoškoláků. Ostrou zkoušku si ale nevyzkouší všichni studenti. Patnáct procent z nich učitelé kvůli špatnému prospěchu k maturitě vůbec nepustili.