Výmluvám na osobu blízkou odzvonilo

Praha – Poslanci dali zelenou novele silničního zákona, která ukládá odpovědnost za vozidlo jejímu provozovateli. Omezuje rovněž poukazy řidičů na osobu blízkou při spáchání některých přestupků. Předloha zároveň zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezí také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů. Novela míří do Senátu.

Provozovatel automobilu bude muset zajistit, aby řidič, který automobil používá, dodržoval předpisy. Pokud tak neučiní, spáchá správní delikt, za který by mohl dostat až desetitisícovou pokutu. Její výše má být závislá na druhu přestupku, který řidič vozem spáchal. Sankce pro provozovatele bude bez trestních bodů.

Přestupek řidiče, na který se bude odpovědnost vztahovat, bude muset zjistit automatický radar, nebo se bude týkat nepovoleného zastavení. Úřady provozovatele podle předlohy potrestají v případě, že se jim nepodaří řidiče zjistit. Provozovatel by však za přestupek nebyl zodpovědný v případě, že prokáže, že mu byl automobil před spácháním přestupku odcizen nebo jej převádí na někoho jiného.

Video Reportáž Petra Vaška a Štěpánky Martanové
video

Reportáž Petra Vaška a Štěpánky Martanové

Reportáž Petra Vaška a Štěpánky Martanové

16.6.2011

Dopravní expert Robert Šťastný ve Studiu ČT24

Dva roky na slabší motorce přinesou výjimku

Z nově navrhovaného pravidla řízení silných motocyklů od 24 let novela vyjímá motoristy, kteří už mají dvouletou zkušenost s řízením slabších strojů. Tito řidiči by mohli řídit silný stroj od 20 let. Změna by se měla týkat motocyklů s výkonem nad 35 kilowattů. U motocyklů do 35 kilowattů se věková hranice pro získání oprávnění posune ze 17 na 18 let. České úřady budou také podle novely od příštího roku kontrolovat, jestli žadatel o řidičský průkaz už nějaký nemá, nebo zda mu řidičské oprávnění neodejmuly úřady jiného členského státu EU. Úprava má zamezit takzvané „řidičákové turistice“.