Nenechávejte PET lahve s pitím na slunci

Praha – Klasická plastová lahev může při vysokých teplotách okolního prostředí uvolňovat do nápoje škodlivý antimon. Rakovinotvorný prvek totiž výrobci PET lahví používají jako katalyzátor. Na základě nového zjištění japonských vědců tak může být nebezpečné nechávat v letních měsících lahve s pitím volně položené v autě. Teploty na palubní desce totiž mohou na přímém slunci vystoupat až na 70 stupňů Celsia. Uvolňování antimonu hrozí i při špatném skladování PET lahví v obchodech.

Stačí, aby přes sklo v zaparkovaném autě slunce delší dobu svítilo na lahev, a nebezpečné látky se podle nové studie mohou do nápoje lehce dostat. Zvláštní pozor je třeba dávat na džusy nebo limonády kvůli kyselinám a konzervantům, které obsahují. Antimon tělo špatně vylučuje a zvlášť nebezpečný je proto pro malé děti. Pokud takový nápoj pijí dlouhodobě, může se jim prvek v těle hromadit a způsobit zdravotní komplikace.

Obyčejná voda podobné schopnosti nemá, ani ona ale v PET lahvích na slunce nepatří. „Všechny potraviny se mají skladovat tak, jak uvádí výrobce, a pokud nechám PET lahev za oknem auta, tak si vyrábím zdravotně závadnou potravinu,“ tvrdí expertka na bezpečnost potravin Jana Foltinová.

Podobný účinek jako zaparkovaný automobil mají pro nápoj v PET lahvích také skleněné výlohy obrácené ke slunci. Kromě uvolňování karcinogenní látky zde navíc kvůli dlouhodobému vystavení hrozí množení bakterií. Lahve totiž mohou za výlohami stát i několik měsíců.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové