Ministři za TOP 09 začnou znovu chodit na jednání vlády

Praha – Předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg oznámil, že jeho ministři začnou znovu chodit na jednání vlády. Důvodem je dohoda s ministrem školství Josefem Dobešem o budoucnosti Ladislava Bátory. Ten na Dobešově úřadu neskončí, od 1. září ale bude přeřazen a opustí pozici personálního ředitele. To TOP 09 ústy jejího předsedy stačí. Kauzu má za vyřešenou i premiér Petr Nečas. Tomu zase stačí ujištění, že ministři TOP 09 ve středu přijdou na jednání vlády. Dobeš měl dnes Bátorovo působení na ministerstvu vysvětlovat i poslancům TOP 09. Předseda klubu Petr Gazdík ale oznámil, že ministr dnes na klub nepřijde. Schůzka se podle něj v rámci uklidnění situace uskuteční až příští týden.

Sociální reformu sice ministři za VV před pár měsíci na vládě schválili, teď ale dávají najevo výhrady k některým pasážím. Jednou z nich jsou sociální karty a Věci veřejné vzkazují svým koaličním partnerům, že jim vadí i další části reformy, a to i přesto, že už ji dříve schválily. „Většina reforem na vládě prochází jako klasický podvozek, který se musí složitě dočišťovat. Zažili jsme to se zdravotní reformou, teď to zažíváme se sociální reformou a bezesporu to budeme zažívat i s daňovou reformou,“ komentuje situaci šéf poslanců VV Vít Bárta. Nicméně po dnešním jednání K9 se spory vyřešily a koalice podpoří sociální reformu i se změnami navrhovanými sněmovním výborem.

Sociální karty by měly podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí sloužit k vyplácení dávky, příspěvky a podpory. Resort Jaromíra Drábka si od toho slibuje úspory peněz, které dosud vydá na poštovném za složenky. Používání karty by tak mělo být povinné nejspíš jen pro příjemce dávek v hmotné nouzi, u kterých chce mít ministerstvo největší kontrolu. Tendr na vydání a provozování karet končí 31. srpna.

Video Ministři TOP 09 se vrací na jednání vlády
video

Ministři TOP 09 se vrací na jednání vlády

Ministři TOP 09 se vrací na jednání vlády

S6 30.08.11 6:30

Brífink po jednání K9