Zástupci Jazzové sekce vzpomínali na 25. výročí razie StB

Praha - Předseda Jazzové sekce Karel Srp a výtvarník Joska Skalník dnes v Praze připomněli 25. výročí zatčení výboru Jazzové sekce. Přesně před čtvrt stoletím 2. září 1986 uskutečnila tehdejší Státní bezpečnost (StB) razii v bytech sedmi členů Jazzové sekce a zabavila 800 knih a několik set časopisů. Kampaň proti Jazzové sekci, která podporovala alternativní umělecké proudy, vyvrcholila v druhé polovině 80. let stovkami výslechů a soudním procesem, po jehož skončení byl uvězněn její zakladatel Karel Srp.

„V rámci normalizace to byla největší akce Státní bezpečnosti z hlediska technického, operativního a zahraničně-zpravodajského,“ řekl dnes Srp. Také z výsledků vyšetřování Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu vyplývá, že nejdelší perzekuce postihla v normalizačním období právě kulturně-umělecké sdružení Jazzová sekce. To se po roce 1990 věnuje především publikační, výstavní a vzdělávací činnosti. „Těch 40 let naší existence jsme nepromarnili, ty věci mají stále duchovní hodnotu. Děláme, co nás baví, a lidé si k nám intuitivně najdou cestu,“ podotkl Srp.

StB sledovala sekci od jejího vzniku v roce 1971. V roce 1987 měla být zdiskreditována jako organizace páchající hospodářské delikty a porušující autorský zákon. Nakonec bylo odsouzeno pět členů výboru Jazzové sekce, z toho dva nepodmíněně. Proces ale vyvolal velkou pozornost a vlnu solidarity v zahraničí. Petici za propuštění vězněných podepsaly desítky známých osobností a umělců včetně spisovatelů Kurta Vonneguta, Williama Styrona, hudebníků Paula McCartneyho, Eltona Johna, Stinga, Joan Baezové či Philla Collinse. V tehdejším Československu se za členy sekce postavily zejména Charta 77 a Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

„Byl jsem šokovaný z toho, co dokáže člověk proti člověku vymyslet. Nejde jen o bití, ale například když mi před očima roztrhali pohled od rodiny nebo nepopsatelný teror mezi mukly v cele,“ vzpomínal na zhruba dvouletý pobyt ve vězení Srp. Dodal, že ho na celé situaci kolem Jazzové sekce zarazilo to, že na její činnost přicházela udání nejen od členů komunistické strany, ale i od nestraníků, kteří si tak vyřizovali své osobní účty.

V roce 2000 Městský soud pro Prahu 1 rozhodl, že Srp byl ve spisech komunistické StB neoprávněně evidován jako její spolupracovník. Zkreslování faktů označil Srp za zcela účelové, vedené úmyslem poškodit jeho tehdejší kandidaturu do Senátu.

12 minut
Rozhovor s Karlem Srpem a Petrem Blažkem
Zdroj: ČT24

Podle materiálů Ústavu pro studium totalitních režimů Skalník mnoho let informoval StB o svých schůzkách se zaměstnanci velvyslanectví USA v Česku. Skalník obvinění odmítá, předlistopadoví odpůrci komunistického režimu nemají na jeho minulost jednotný názor. „Všechno, co jsem o sobě četl, je neskutečně zkreslené,“ prohlásil dnes Skalník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 2 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 3 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 4 hhodinami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 4 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 14 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 14 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 14 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 15 hhodinami
Načítání...