Terezínská iniciativa požaduje odvolání Bátory z ministerstva

Praha - Bývalí židovští vězni nacistických koncentračních táborů sdružení v organizaci Terezínská iniciativa požadují odvolání úředníka Ladislava Bátory z ministerstva školství. Setrvání Bátory - který dříve kandidoval za nacionalistickou Národní stranu - ve vysoké funkci označilo za výsměch všem výzvám k boji proti extremismu. Bývalé vězně znepokojuje také podpora, které se Bátorovi dostává od prezidenta Václava Klause.

V prohlášení podepsaném členkami předsednictva Terezínské iniciativy Michaelou Vidlákovou, Annou Hyndrákovou a Dagmar Lieblovou se připomíná Bátorův příklon k radikální pravici s antisemitskými a xenofobními postoji. „Předsednictvo Terezínské iniciativy jménem svých členů, těch mála dosud žijících osob, které přežily holocaust, se ostře staví proti skutečnosti, že člověk jako pan Ladislav Bátora má možnost ovlivňovat jak dění v zemi, tak výchovu české mládeže,“ uvedlo vedení iniciativy.

Podle jeho členů je Bátorovo setrvání ve funkci výsměchem všem neustále opakovaným provoláním o boji proti extremismu, rasismu, xenofobii, o snaze po toleranci a klidném soužití minorit. „Proto důrazně požadujeme nejen odvolání pana Ladislava Bátory z funkce na MŠMT, ale odmítáme jeho zařazení do jakékoliv jiné funkce ve státní správě,“ píše se v prohlášení.

Členové Terezínské iniciativy také vyjádřili podiv nad tím, že ministr školství Josef Dobeš (VV) „tolik lpí“ na tom, aby v jeho úřadu působil člověk s takovými názory a rozporuplnou minulostí. „Není snad snaha pana ministra Dobeše udržet ho na ministerstvu za každou cenu jistým signálem, že ministerstvo povede mládež v duchu jeho názorů?“ ptají se v prohlášení.

Iniciativa také uvedla, že je znepokojena postojem prezidenta Klause k této kauze, zejména jeho článkem o „malé české hilsneriádě“, v jehož textu Bátoru hájí. „Ukazuje naprosté nepochopení jak podstaty hilsneriády samé, tak i role prezidenta Masaryka v ní,“ upozornilo vedení Terezínské iniciativy.

Bátora se mimo jiné před lety zúčastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou, a v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.


Proti Bátorovi vystoupil i Havel

Dobeš Bátoru v dubnu i přes protesty politiků a neziskových organizací zaměstnal jako svého ekonomického poradce a o prázdninách ho jmenoval šéfem personálního odboru, odkud ho však na nátlak TOP 09 přesunul na pozici zástupce šéfky svého kabinetu. Dobeš se Bátory v minulosti už několikrát zastal s tím, že dělá svou práci dobře a že je to svědomitý národovec a katolík. Bátoru hájil i Klaus a jeho spolupracovníci.

Naopak proti působení kontroverzního úředníka minulý týden vystoupil bývalý prezident Václav Havel. Skupina Bátorových odpůrců také demonstrovala při nedávné návštěvě premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra Dobeše v jeruzalémském památníku obětí holocaustu.