Dobeš: Bátora šetřil miliony a propouštěl úředníky

Praha - Úředník Ladislav Bátora pomohl na ministerstvu školství ušetřit 150 milionů korun, část peněz půjde učitelům církevních škol. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr Josef Dobeš (VV) s tím, že Bátora se prý také zasadil o snižování byrokracie, díky němu bude do konce roku zrušeno celkem pět ústavů a propuštěno 167 úředníků. Kontroverzní úředník, který minulý týden ohlásil odchod z ministerstva, se podle Dobeše dostal do pasti své loajality, když po vlně kritiky slíbil nevyjadřovat se k politickým otázkám. Dobeš také uvedl, že si Bátoru ponechá jako svého poradce nejméně do ledna příštího roku.

„Každý se do něj mohl beztrestně obout, kopnout si do něj,“ uvedl Dobeš na adresu Bátory. Přitom prý pomohl 12 ústavů ministerstva snížit o čtyři, pátý, Ústav pro informace ve vzdělávání, skončí do konce tohoto roku. Z původního počtu 734 úředníků jich zůstane do prosince jen 567.

„Dneska nastavujeme mechanismus, aby deset kvalitních pracovníků zvládlo tuto práci, na které se podílelo zhruba 156 zaměstnanců této organizace,“ uvedl Dobeš k rušení dříve nepostradatelného ústavu školských statistik jako jeden z příkladů Bátorovy efektivity.

Slučováním ústavů se podle Dobeše podařilo ušetřit 150 milionů. Z toho 120 milionů půjde na podporu doktorandských studií na pražských vysokých školách, které nedosáhnou na dotace z EU. Zbylých 30 milionů korun pak půjde na navýšení platů církevních škol. Bátora na odchodu nedostane žádné odměny, jeho plat se prý pohyboval v řádu 40 až 50 tisíc korun.

Video Brífink Josefa Dobeše
video

Brífink Josefa Dobeše

Bátora: Nemohu již nadále mlčet

Bátora se minulý týden vzdal své funkce zástupce šéfa kabinetu ministra. Svůj krok zdůvodnil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil Dobeš.

Ten si Bátoru přivedl do úřadu letos na jaře, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna odporu. Protestovaly proti němu neziskové organizace, ozvali se i někteří politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T. Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.