Obstrukce ČSSD pokračovaly, na reformy opět nedošlo

Praha - Sociální demokracie dalším dnem pokračovala ve sněmovně v taktice obsktrukcí. Koalice si tak i pro dnešek schválila možnost nočního jednání. Těsně před půlnocí ale schůzi přerušila, poslanci se opět sejdou v neděli v 9:00. O 14 reformních zákonech se dnes nehlasovalo. Pokud se v neděli do rozpravy nepřihlásí moc lidí, ke schvalování reforem by mohlo dojít odpoledne. U řečnického pultu se dnes střídali hlavně poslanci ČSSD, kteří se mimo jiné neúspěšně domáhali třetích a dalších vystoupení v rozpravě k reformním zákonům. Koalice ale odhlasovala zkrácení doby na řečnické vystoupení a každému poslanci povolila mluvit nejvýše dvakrát deset minut.

Nad tím, že zmizela jeho třetí přihláška do diskuse, se podivoval poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Podotkl, že ke dvěma předlohám vystoupil a chtěl hovořit o třetí. „Mým rozhodnutím, stvrzeným mým podpisem, technici vymazali třetí, čtvrté a další přihlášky poslanců,“ uvedla předsedající Kateřina Klasnová (VV) a zdůraznila, že věc konzultovala se sněmovními legislativci.

O víkendu jednají poslanci poprvé od roku 2009

Poslanci ČSSD ale tvrdili, že mohou vystoupit dvakrát ke každé ze čtrnácti předloh a že koalice porušuje jednací řád a ústavu. Nevyloučili proto, že postup koalice nechají přezkoumat Ústavním soudem. Tejc zároveň podal proti postupu Kateřiny Klasnové námitku. Sněmovna ji ale koaliční převahou zamítla, nicméně sněmovní právníci podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka postup koalice zpochybnili. „To není žádná legrace, to je cesta k totalitnímu systému,“ reagoval hejtman David Rath (ČSSD).

Ustanovení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, o který se pře opozice s koalicí:   

Sloučení rozpravy: 
§ 54
odst. 8) Sněmovna může v průběhu schůze hlasováním bez rozpravy přesunout body pořadu nebo sloučit rozpravu ke dvěma nebo více bodům pořadu. Může též přerušit projednávání bodu pořadu a další jednání o něm odročit. 

Omezení řečnické doby:
§ 59
odst. 1) Sněmovna se může k projednávanému bodu usnést bez rozpravy na omezení řečnické doby, která nesmí být kratší než deset minut. Omezení řečnické doby se nevztahuje na poslance pověřeného přednést k věci stanovisko poslaneckého klubu.
 
odst. 2) Sněmovna se může bez rozpravy usnést, že k téže věci může poslanec vystoupit nejvýše dvakrát.


Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si neodpustil zkritizovat celý legislativní proces tak, jak probíhal. Podle něj byl velmi jednostraný. „Vláda nikdy nebyla schopna na půdě Poslanecké sněmovny argumentovat. Teprve obstrukce ze strany sociální demokracie donutila alespoň část členů vládní koalice, aby museli vystoupit a aby museli začít hájit své plány a záměry pro příští rok,“ dodal předseda.

S Kocourkem ani Vondrou opozice neuspěla

Opoziční ČSSD hned v úvodu schůze neúspěšně žádala zařadit na dnešní jednání debatu o majetkových poměrech ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS) kvůli původu peněz, s nimiž obchodovala jeho matka. Koalice požadavek na nový bod vetovala. „Ministři tady sedí jako pařezové a nejsou schopni reagovat na nic,“ reagoval Lubomír Zaorálek (ČSSD). Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby záležitost vysvětlil premiér Petr Nečas (ODS). Ministerský předseda už s Kocourkem mluvil, pokračovat bude příští týden.

Martin Kocourek
Zdroj: isifa/LN/František Vlček

Pravdu o náhlém zbohatnutí Kocourkovy matky chce ale znát například i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). „Jistěže by měl být každý ministr schopen vysvětlit finance, které se ho týkají,“ řekl ČT. Zázračná zbohatnutí už „začínají štvát“ i místopředsedu poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta: „Jestli je to férový obchod, budiž paní Kocourkové přáno, pokud ne, ať okamžitě zmizne z politiky.“ V uspokojivé vysvětlení celé kauzy doufá i Karolína Peake (VV).      

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek chtěl zařadit na schůzi i debatu o auditu státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM), který zadal bez výběrového řízení ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). „Ministr Vondra ve mně vyvolává úžas a začíná být záhadnou postavou,“ podotkl Zaorálek. Podle dnešního Práva zadal Vondra desetimilionovou zakázku bez tendru navzdory názoru právníků ministerstva, záležitostí se zabývá kolice.

Paroubek: Obstrukční chování je „bezobsažná fraška“

Také poslanec a někdejší předseda ČSSD vstoupil do diskuze, byť jen ve své tiskové zprávě. V té uvedl, že by měla sociální demokracie zanechat obstrukcí a raději vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Taktika, kterou ČSSD zvolila, se podle Paroubka změnila ve „frašku,“ která koalici naopak spíše stmelila. „Máme jedinečnou šanci tuto vládu zdiskreditovat, docílit zvýšení veřejného odporu proti ní a v konečném důsledku tak zabránit zvyšování DPH, cílené likvidaci sociálního státu, privatizaci veřejného sektoru a přenášení nákladů krize na zdravotně postižené a příjmově slabé skupiny obyvatel,“ uvedl dále Paroubek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 2 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 2 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 3 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 11 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 11 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami
Načítání...