„Nebudu první, kdo to řekne. Už dlouho se to na různých mezinárodních konferencích říká. Ekologické není v tom smyslu, že i topení dřívím může uvolňovat prachové částice a záleží i na tom, jaké je složení dřeva a jakým způsobem se topí,“ zdůraznil v Hyde Parku meteorolog Keder.
„Vždycky jsem si myslel, že nebezpečnější je tvrdé a suché dřevo, podle posledních výstupů je to ale vlhké a měkké. Tvrdé a suché dřevo lépe hoří, nedusí se a nedoutná, takže se neuvolňují zplodiny,“ dodává meteorolog z ČHMÚ. „Na řadě konferencí jsou k vidění záznamy z měření v různých alpských vesnicích, kde jsou vysoké koncentrace polétavého prachu právě z pálení dřeva ať v krbech nebo v dokonalejších kamnech.“
Výrazné znečištění v posledních dnech trápí značné území Česka; tradičně nejhorší je situace na Ostravsku, výrazně znečištěná je ale i Haná, a to právě kvůli proudění vzduchu z ostravské pánve. Podle Kedera se tak Česko v současných dnech zařadilo mezi země s velkým množstvím polétavého prachu v ovzduší: Bulharsko, Polsko a Rumunsko.
Josef Keder:
„Obecná mentalita a možná, že zejména česká je ta, že moje auto nesmrdí, můj ohýnek nesmrdí a vždycky to dělá někdo jiný. Když si to ale za inverzní situace myslí víc lidí, tak mohou i osadu dostat do stavu, který je srovnatelný s Londýnem 50. let.“