Ministertvo má definitivní seznam nadstandardů

Praha – V prvním seznamu nadstandardní zdravotní péče se nakonec objeví 18 položek místo původně plánovaných 15. Po poslední debatě s odbornými společnostmi doplnilo ministerstvo zdravotnictví seznam ještě o tři druhy očkování. Definitivně začne seznam platit od ledna příštího roku.

Původní plán počítal s možností připlatit si za lepší vakcíny proti chřipce, pneumokokovi nebo tetanu. Na seznam za nimi míří i přeočkování proti tuberkulóze pro jedenáctileté děti, vzteklina a lepší injekce proti rakovině děložního čípku. Od dubna navíc vstoupí v platnost zákon, díky kterému budou mít dívky ve věku od 13 do 14 let toto očkování plně hrazené pojišťovnou.

„Pacient ušetří. Dosud platilo, že pokud si vybral jinou vakcínu, než platil stát, zaplatil celou cenu. V tomto případě se bude jednat o cenu dramaticky nižší než cena celé vakcíny,“ dodává předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Pacient totiž doplatí jen to, na co úhrada pojišťovny nestačí. Lidé navíc nebudou muset nikam chodit s účtenkami, platit budou rovnou v ordinaci. Ostatní si vyřídí lékař se zdravotní pojišťovnou.

18 nadstandardů

  • Očkování: proti tetanu, sezonní chřipce, pneumokokovi, tuberkulóze, rakovině děložního čípku, vzteklině
  • Sádry: fixační sádrová dlaha (ruka, předloktí), cirkulární sádrový obvaz (prsty, ruka, předloktí), fixační sádrová dlaha (celé horní končetiny), cirkulární sádrový obvaz (celá horní končetina), fixační sádrová dlaha (noha, bérec), cirkulární sádrový obvaz (noha, bérec), fixační sádrová dlaha celé dolní končetiny, cirkulární sádrový obvaz na dolní končetině, fixace zlomeniny klíčku delbetovými kruhy
  • Oční čočky: implantace nitrooční čočky (tvrdá, měkká)


Připlatit si na lepší kyčelní kloub či robotickou operaci stále možné nebude. Rozšiřování seznamu nadstandardů na ministerstvu navíc neplánují, další soupis vytvoří až pro rok 2013. Jediná novinka, která by se mohla během příštího roku ještě objevit, je možnost připlatit si za specialistu.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

Reportáž Markéty Šenkýřové

UD, 16.12.2011

Události, komentáře o nadstandardech ve zdravotnictví