Vydělal jsem kolem miliardy, říká bývalý šéf ČEZu

Praha – Bývalý generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman se pomalu rozkoukává po nových příležitostech. Vedle školství a charity chce část peněz vložit i do svého podnikání. Má z čeho brát. Podle slov pro týdeník Ekonom si za celý život vydělal přibližně miliardu. Jedno ví jistě, manažerem už prý být nikdy nechce.

Roman se po svém nečekaném odchodu z čela ČEZu, kde zůstal pouze předsedou dozorčí rady, věnuje financování projektu základní a střední školy PORG. S ní by po Praze a Ostravě rád expandoval třeba do Brna či Plzně. Zabývá se také charitativně-vzdělávacím projektem Čtení pomáhá. Nadále ho chce dotovat 10 miliony korun ročně. „Mohu si to určitě dovolit. Za svůj život jsem dohromady vydělal kolem miliardy korun. Mně osobně by to vystačilo na tři životy,“ vysvětluje.

Někdejší šéf ČEZu ale zatím vystaráno nemá. Vznáší se nad ním podezření z vážného střetu zájmů. Mezi lety 2000 až 2004 totiž řídil strojírenskou skupinu Škoda a po svém odchodu do ČEZu měl plzeňský podnik dál spoluvlastnit. ČEZ přitom Škodovce poskytoval miliardové zakázky na své elektrárny.

Roman dlouho mlžil, nakonec však připustil své angažmá ve dvou firmách (The California Trust a Artwick Investments) napojených na skupinu Appian Machinery, která v roce 2006 byla zapsána do rejstříku jako oficiální majitel plzeňské Škody. Tvrdí ale, že vazby se zmiňovanými firmami přerušil ještě dříve, než přišel do ČEZu. „Mé svědomí je naprosto čisté, posledního soudu se určitě nebojím,“ řekl.

Převodem plzeňské Škody se zabývá také protikorupční policie, která kvůli prozkoumání okolností převodu zřídila speciální tým. Spolupracovat mají detektivové i s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí. Na pokyn ministra financí má prověřit smlouvy ČEZu se Škodou také současný šéf skupiny ČEZ Daniel Beneš. Podle Vladana Brože z Transparency International je to však Romanův dlouholetý známý, soused a spolužák.

Roman chce každopádně v budoucnu rozjet svůj soukromý byznys. Prý ho baví například všechno, co souvisí s realitami. Zároveň si pochvaluje, že má konečně čas. „Scházím se teď pouze s lidmi, s nimiž se scházet chci, dělám to, co mě baví.“