Sociální demokraté předali protivládní petici sněmovně

Praha – Opoziční ČSSD předala dnes do sněmovny protivládní petici, pod níž se zvěčnilo již 90 782 lidí. Sociální demokraté si přejí účast premiéra Petra Nečase (ODS) a dalších ministrů odpovědných za reformy na jejím projednávání při veřejném slyšení v petičním výboru. Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě zatím ČSSD nechystá; s dosavadními pokusy svrhnout koaliční kabinet neuspěla.

„My se na základě těchto podpisů budeme snažit a korigovat takzvané vládní reformy v duchu toho, co si lidé přáli v okamžiku, kdy tyto petiční archy podepisovali. A pokud bude šance na to, aby hlasování o nedůvěře vládě nebylo jen plácnutím do vody, nebudeme váhat ani chvíli,“ řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něho se musí objevit trhliny v koalici ODS, TOP 09 a VV. Do té doby chtějí sociální demokraté podle Sobotky předkládat návrhy s cílem odstranit chyby v reformních zákonech.

Pokud sociální demokracie převezme po dalších volbách vládní odpovědnost, bude chtít odstranit nejtvrdší dopady reforem, uvedl předseda ČSSD. Zmínil poplatky ve zdravotnictví, daň z přidané hodnoty a důchodovou reformu. Petici, která byla spolu s obstrukcemi ve sněmovně součástí odporu proti vládním reformám, sociální demokraté spustili 1. listopadu a symbolicky ji ukončili 17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii. Ve středu ji předají také do Senátu, v němž mají většinu.

Jedním z bodů petice je vyjádření nesouhlasu s vládní důchodovou reformou, která je podle ČSSD spojena s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Dalšími body jsou nesouhlas s politikou reforem „pro nejbohatší“, se zvyšováním DPH a z toho vyplývajícím zdražením zdravotní péče. Petici završuje výzva Nečasově vládě, aby podala demisi.

„Bylo by dobře, aby vláda věnovala petici pozornost,“ podotkl Sobotka. Poukázal na to, že vláda vyhlašuje, že chce komunikovat s občany, její ministři v čele s ministerským předsedou by proto měli na veřejné slyšení přijít. Zástupkyně petičního výboru sociální demokratka Hana Orgoníková řekla, že Nečase na slyšení pozve.