Senioři nemají kde bydlet, díru na trhu plní soukromé domovy

Praha - V Česku roste počet soukromých domovů důchodců. A to přesto, že nejde o levnou záležitost. Měsíčně totiž vyjde pobyt v takovém zařízení zhruba na 20 tisíc korun. Soukromá zařízení ale vykrývají prázdné místo na trhu. Nabídka vhodného bydlení pro seniory stále zdaleka neodpovídá poptávce.

Marie Davidová je jednou z šesti desítek klientů nového soukromého domova pro seniory v Praze. Už potřebuje každodenní pomoc. To ale nebyl jediný argument pro domov důchodců. Tím dalším byla osamělost. „Chceme se bavit,“ říká paní Davidová. Na rozdíl třeba od léčeben dlouhodobě nemocných mají klienti v domově možnost věnovat se svým koníčkům a co nejvíce času trávit spolu pohromadě.

Nový domov pro seniory v pražských Vysočanech otevřel před měsícem. Plný je zatím z poloviny, jeho ředitel Jiří Dušek je ale přesvědčen, že do května zbylá lůžka obsadí. A to přesto, že každý klient z důchodu zaplatí za pobyt až deset tisíc korun měsíčně. O zbytek se rozdělí rodina, přispěje i zdravotní pojišťovna a ministerstvo práce. Dohromady to dělá až 22 tisíc korun. „Je to určité řešení pro ty, kteří si to mohou dovolit. Ti pak vlastně neblokují místa v domovech státních nebo krajských, kde mohou být klienti, kteří nemají možnost doplatku,“ říká Dušek.

2 minuty
Reportáž Olgy Málkové a Antonína Šimůnka
Zdroj: ČT24

Seniorů, kteří si soukromá lůžka nemohou dovolit, je v Česku většina. Čtyřicet tisíc míst ve státem podporovaných domovech důchodců nestačí, mnozí čekají dlouhé měsíce. Státní fond rozvoje bydlení přitom na domy s pečovatelskou službou poslal peníze naposledy před deseti lety. „Fond se zaměřil především na program panel, kdy byly věnovány značné částky na opravy a úpravy panelového bydlení,“ uvedl jeho náměstek František Steiner.

Ti, kteří nemají možnost žít v soukromém domově pro seniory, tak často nemají jinou možnost než bydlet dál sami v bytě. A zaplatit nájem je kvůli deregulaci hlavně ve větších městech čím dál těžší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 4 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 4 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 18 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...