Firmy kolem Janouška dostaly od magistrátu pět milionů

Praha - Firma Bigboard a jí vlastněná společnost BigMedia, které jsou spojeny s lobbistou Romanem Janouškem, dostaly v roce 2009 od pražského magistrátu dohromady pět milionů korun. Peníze byly určeny na reklamní projekty. Nelze u nich ale dohledat, jak dopadly. Radnici v roce 2009 vedl Pavel Bém. Nedávno zveřejněné odposlechy telefonátů mezi ním a Janouškem naznačují lobbistův výrazný vliv na dění na magistrátu. Informaci přinesla MF Dnes.

Radnice rozdávala peníze z programu Partnerství. Nejštědřejší byla před třemi lety právě k firmě BigBoard. Její jednatel Richard Fuxa figuruje také ve firmě Tardus, již dříve ovládal Janoušek. Zhruba pět milionů korun mělo sloužit k propagaci Prahy na 200 světelných vitrínách, 60 billbordech a tramvajích v Bratislavě. Radnice však nyní nemůže dohledat, jak celý projekt dopadl.

Podle Béma nikdy z programu Partnerství žádná Janouškova firma peníze nezískala. „Hlavní město Praha uzavíralo ročně stovky partnerství v nejrůznějších oblastech. Nemohu si pamatovat příslušné smlouvy, navíc jsem za to nebyl věcně odpovědný,“ sdělil exprimátor deníku.

Pavel Bém
Zdroj: isifa/LN
Autor: František Vlček

Smlouvy podepsal tehdejší radní pro kulturu Milan Richter (ODS). „Můj podpis tam pravděpodobně je, a to pouze na základě rozhodnutí výboru a z pověření rady,“ reagoval na dotaz MfD. Obchodní ředitel BigMedia Jan Leitner odmítl spojení s Janouškem, o projektech podle svých slov nic neví. Fuxovo vyjádření se deníku nepodařilo získat.

Z programu Partnerství dostala tři miliony korun také firma Semma na projekt „Praha - moderní zážitková destinace?“. Společnost figuruje v kauzách dopravního podniku a jeho exředitele Martina Dvořáka. Zasedala v ní Dvořákova známá Gabriela Šec. Firma získala od dopravního podniku zakázky, podle jeho nového vedení ale byla drahá. Současná šéfka Semmy Soňa Daubner MfD sdělila, že projekt Praha - zážitková destinace byl řádně realizován, zdokumentován a vyúčtován.