Wagnerová: Stát má více naslouchat lidem, ne nabubřele vládnout

Praha – Problémy současné vládní koalice u většiny obyvatel přerostly hranici důvěry a politici by názory veřejnosti měli vnímat více než dosud, tvrdí bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a čerstvá kandidátka do Senátu Eliška Wagnerová. „Byť pan premiér, koneckonců i TOP 09 a prezident republiky, říkají, že je zájem na tom udržet tuto vládu, já si nejsem jista, že je to názor, který bych mohla sdílet,“ uvedla ve středečním Hyde Parku ČT24 bývalá soudkyně. Kromě mnoha soudních verdiktů a nálezů se často nezdráhala dění ve veřejném prostoru osobně komentovat a v případě úspěchu ve volbách do horní komory chce pokračovat v tom, v čem dříve – ochraňovat práva občanů při obtížném boji se státními orgány.

Wagnerová se jako místopředsedkyně Ústavního soudu několikrát neskrývaně vyjádřila o některých politických krocích a politiky tím značně rozladila. Naposledy tomu tak bylo v polovině března, když reformní zákony vlády Petra Nečase označila za „asociální a šílené“. Podle ní šlo nicméně o osobní názor, na který má právo. Svůj názor v souvislosti s krizí kolem možné demise ministrů neváhala vyjádřit i v ČT. „Ta vládní krize je opravdu vážná… Tady už se stalo uvnitř vládní koalice mnoho, a především ve straně Věci veřejné. I když se nakonec dvě koaliční strany s tou třetí dohodnou, po mém soudu to pro většinu obyvatel nebude věrohodné - pravděpodobně už byl překročen jakýsi Rubikon a už to nepůjde vrátit,“ míní Wagnerová.

Bývalá soudkyně přiznává, že jednou z vážných příčin snižování důvěry obyvatel v politiku je průnik byznysu do veřejné správy, naposledy ilustrovaný zveřejněnými nahrávkami mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem. Podle Wagnerové jsou současné zákony týkající se postihu korupce nedostatečné a měly by důsledně trestat i neetický lobbing založený na oboustranných výhodách. „Nikdo se zatím nezabýval tím, zda korupcí jsou určité tlaky na zákonodárce ze strany lobbistů, podložené i majetkovými výhodami. To by podle mého názoru mělo být také považováno za korupci.“

Wagnerová při oznámení kandidatury do Senátu za SZ
Zdroj: Tomáš Hájek/isifa/Lidové noviny

Lidé by si podle Wagnerové měli také sami uvědomit, že o svém názoru musí dát politikům vědět a u voleb se poučit z chyb. „Voliči musí vybírat velmi opatrně a obezřetně. Mají-li s někým špatnou zkušenost, tak ho nevolit.“ Wagnerová během pořadu také přiznala, že se postavila za občanskou iniciativu s názvem Ukradli jste nám stát, vraťte nám ho zpátky. „Ano, vím o tom. Já ji podporuji, protože se domnívám, že mnoho těch tezí je pravdivých a opravdu ta situace je vážná a je třeba ji řešit.“

„I v průběhu volebního období by lidé měli dávat najevo, že jsou spokojeni, nebo nejsou spokojeni - politici musí dostat tuto reflexi, že tam jsou jenom kvůli nám občanům, kteří je zvolili, že pro nás mají vykonávat službu, a ne nám nabubřele vládnout.“

Bývalá ústavní soudkyně chce nyní vyměnit soudní síň za sál horní komory Parlamentu. V senátních volbách bude kandidovat za Stranu zelených v Brně. „Pro mě bylo důležité, že Strana zelených obstála v tom testu korupčního potenciálu, to je v dnešní době velmi důležité. Je to malá a liberální strana, která má v programu určité body, se kterými se mohu ztotožnit. Je to úcta k lidské důstojnosti, humanismus, sociální ohledy a z druhé strany respekt k lidským právům - s těmito názory souhlasím,“ vysvětlila Wagnerová. 

57 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 52 mminutami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 1 hhodinou

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žloutenky typu A přibývá dramaticky, říká Prymula

Nárůst případů onemocnění žloutenku typu A je v Česku dramatický, říká epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo letos k 21. červenci nahlášeno už 928 případů a deset úmrtí. Ve srovnání s celým loňským rokem je dosavadní počet nemocných zhruba o polovinu vyšší. Loni zemřeli dva lidé. Prevencí je zvýšení osobní hygieny a očkování.
před 4 hhodinami

Bez mobilů, zato s prostorem pro sebe, nabízí expertka recept na klidnou dovolenou

Dovolená má být časem pro odpočinek, ale může se z ní stát stresový faktor. Volné dny mohou provázet hádky, stres a napětí. Podle Markéty Vamberk Šauerové z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jsou nejčastějšími důvody, proč se dovolená změní ve stresor, vybočení ze zaběhnutého režimu a přeorganizovávání. Receptem na klidnou dovolenou je podle speciální pedagožky důkladná příprava s prostorem na flexibilitu. „Důležité je organizovat, ale nejet s pevně daným fixním plánem. Lidé jsou pak často rozhození, že jim plán ve volnu nevychází,“ nastínila.
před 9 hhodinami
Načítání...