Kontroverzní zakázku pro vnitro policie odložila

Praha - Policie odložila případ zakázky Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra ČR (ZSMV) na praní a chemické čištění prádla pro firmu Dočista. Ministerstvo podalo trestní oznámení před více než rokem na základě výsledků auditu. Společnost Dočista, v níž je předsedou dozorčí rady plzeňský fotbalový boss Tomáš Paclík, získala podle resortu zakázku nestandardně a své služby předražila.

Policie případ prověřovala pro podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. Podle obvodní státní zástupkyně pro Prahu 10 Václavy Novákové ale dospěla k závěru, že nejde o podezření z trestného činu. „Usnesení o odložení nyní bude přezkoumávat dozorový státní zástupce,“ dodala.

Podle vnitra byl kontrakt na praní prádla uzavřen bez řádného výběrového řízení. Společnost byla navíc bez referencí, v době přípravy smlouvy neměla adekvátní živnostenské oprávnění, ani potřebné zařízení a navíc měla netransparentní vlastnickou strukturu. Služby firmy byly podle resortu také předražené. Úřad podle Lidových novin platil firmě za praní a čištění prádla průměrně asi 27 milionů za rok. Nynější šéf ZSMV Tomáš Homola dříve odhadl, že v současnosti roční náklady nepřevýší osm milionů korun.

Kauza firmy Dočista
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

ZSMV uzavřelo v roce 2008 s firmou Dočista několik kontraktů. Podle jedné ze smluv se měly firmě prodat nemovitosti v Kolíně, podle další pak i vybavení prádelny. Do doby, než by smlouva o prodeji kolínského areálu vstoupila v platnost, měla mít nemovitosti v pronájmu. Podle dalšího kontraktu firma vnitru tři roky zajišťovala praní a čištění prádla. Prodej areálu prádelny ale nakonec neschválilo ministerstvo financí, nemovitosti tak zůstaly firmě v pronájmu. ZSMV dostalo v souvislosti se zakázkou půlmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Příspěvková organizace podle antimonopolního úřadu smlouvy uzavřela, aniž vypsala řádné zadávací řízení.

Loni ZSMV smlouvu s firmou neobnovilo, vnitro naopak podalo trestní oznámení. Vzhledem k vzájemnému odstoupení od smlouvy na nákup zařízení prádelny z konce loňského března firma k 1. dubnu 2011 vybavení vrátila. Zakázka má ale dohru i před civilním soudem. Společnost Dočista se na ZSMV žalobou domáhá téměř 7,5 milionu korun s úroky z prodlení. Jde o peníze, které firma zaplatila za vybavení areálu kolínské prádelny. Chce také zaplatit údajný dluh za poskytnuté služby. Vnitro požadavky odmítá s tím, že po započtení vzájemných nároků je dlužníkem naopak firma.