Kauza ProMoPro: Policie zadržela a obvinila pět lidí

Praha - Protikorupční policie zadržela dnes ráno v souvislosti s kauzou ProMoPro pět lidí. Dalším čtyřem doručila obvinění. Viní je z legalizace výnosů z trestné činnosti a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Informaci přinesl server E15. Podle serveru Euro.cz čelí obvinění z machinací se státními penězi celkem 12 lidí. Kauza se týká vyšetřování sporné zakázky Úřadu vlády z doby českého předsednictví EU. Tisková mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová ČT potvrdila, že byla zadržena skupina osob. Další informace ale poskytnout odmítla. Kauzu odmítl komentovat i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ministerstvo financí dříve uvedlo, že není jasné, co stát získal za zhruba 240 milionů korun, tedy přibližně polovinu částky pro Promopro. Znalecký posudek, který si nechalo zpracovat státní zastupitelství, pak podle Euro.cz ukázal, že stát na zakázce tratil téměř 390 milionů korun.

Podle informací serveru E15 je mezi obviněnými majitel ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa z firmy NWDC, kterou si ProMoPro najala, a Václav Čada, společník firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika pro zajištění předsednictví. V rámci kauzy byl vyšetřován i současný ministr obrany Alexandr Vondra coby tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti. Policisté ale nemají důkazy, že by přímo zakázku ovlivňoval. Podle Aktuálně.cz byl doručen dopis o zahájení trestního stíhání i Janě Hendrychové, tehdejší náměstkyni Vondry. „Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost,“ řekla Aktuálně.cz Hendrychová.

Kulisy příběhu českého předsednictví odhalil zkraje loňského roku analytický útvar ministerstva financí, který pátrá po špinavých penězích. Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala od Úřadu vlády bez soutěže firma ProMoPro podnikatele Jaroslava Veselého. Úřad vlády jí za ozvučení předsednictví zaplatil 525 milionů korun. Podle vyšetřovatelů ale byla zakázka předražená, zajistili navíc doklady o tom, že nejméně 135 milionů odteklo na zahraniční účty neprůhledných firem.  

Celkem 378 milionů od Veselého odešlo údajným dodavatelům firmy ProMoPro. Od nich se dostalo 135 milionů přes londýnskou firmu s ředitelem z Karibiku na účty v Rakousku, k nimž měl přístup Veselého kamarád Libor Veverka. Navíc se ukázalo, že stát neví, co dostal za polovinu vyplacené částky.

Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se podle serveru Euro.cz zabývají také podezřelým tokem peněz od subdodavatele Promopra, firmy NWDC. Od března 2009 bylo do ledna 2010 z několika účtů u různých bank na pobočkách v Kladně, Šumperku a dalších městech vybráno zhruba 116 milionů. Byly to peníze, které NWDC přeposílala po platbách od firmy Promopro dalším společnostem, napsal již dříve server.

Video Francouzky už rok nesmějí chodit zahalené
video

Francouzky už rok nesmějí chodit zahalené