Úmrtí ženy z Varnsdorfu s napadením nesouviselo

Děčín - Lednové úmrtí 62leté ženy z Varnsdorfu a její dřívější napadení Romy spolu podle policie nesouvisejí. Pitva a následné lékařské expertizy vyhodnotily její smrt jako přirozenou. Inicident ze samého začátku roku vzbudil ve městě velké emoce.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Starší manželský pár se vracel se svým synem a jeho přítelkyní na Nový rok po půlnoci domů a dostal se do střetu se skupinou šesti Romů. Podle MF Dnes útok ukončil až výstražný výstřel z plynové pistole, kterou s sebou měl ženin manžel. Policie pak několik útočníků obvinila z ublížení na zdraví a výtržnictví, v jednom případě i s rasovým podtextem. Ženu policisté nemohli vyslechnout kvůli jejímu špatnému psychickému stavu a za dva týdny v nemocnici zemřela na krvácení do mozku.

Ve Varnsdorfu se mluvilo o tom, že žena byla delší dobu vážně nemocná. Řada lidí si ale incident s její smrtí spojila, což vyústilo i v jednu demonstraci zhruba s 200 účastníky. Etnické napětí v regionu gradovalo už vloni v září pouličními nepokoji.

Souvislost mezi její smrtí a útokem předběžně vyvrátila pitva, policie si ale vyžádala ještě lékařské expertizy. „Odborné posudky ohledně úmrtí té paní byly uzavřeny koncem března a nepotvrdily, že by smrt měla souvislost s tím, že byla napadena,“ řekl policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Podle něj šlo o přirozenou smrt.